Przyczyny puchnięcia kostek i sposoby na redukcję opuchlizny

Uciążliwe upały, menstruacja czy nadciśnienie to niektóre przyczyny puchnięcia kostek - najprostszym ratunkiem jest kąpiel stóp w wodzie z odpowiednimi dodatkami.

Puchnięcie kostek to często bolesna dolegliwość, która przeszkadza w prawidłowym, codziennym funkcjonowaniu. Ponadto wiele kobiet obawia się nieestetycznego wyglądu swoich nóg, zwłaszcza w letnie dni. Przyczyny puchnięcia kostek mogą być bardzo różne – od tych prozaicznych po poważne problemy zdrowotne. W wielu przypadkach można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości stosując domowe sposoby.

Geneza puchnięcia
Aby załagodzić dyskomfort spowodowany opuchniętymi kostkami, warto dowiedzieć się co jest jego przyczyną. Kiedy w tkankach gromadzi się za dużo płynu, powstają obrzęki, które często są bolesne i nieestetyczne. Przyczyny puchnięcia kostek to najczęściej zmęczenie i upalne dni. Po stresującym, zabieganym dniu, często kostki, stopy oraz łydki są obolałe, towarzyszy im uczucie ciężkości. Drugi, często występujący powód to upalne dni oraz przebywanie w bardzo nagrzanych pomieszczeniach. Wiele kobiet boryka się z problemem puchnięcia kostek przed menstruacją (są to objawy tak zwanego PMS, czyli syndromu napięcia przedmiesiączkowego). Występują one w drugiej połowie cyklu i są spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie oraz wzmożoną pracą hormonów. Wszystkie powyższe objawy są niegroźne i szybko ustępują. Zdarza się jednak, że puchnięcie kostek spowodowane jest poważną dolegliwością lub reakcją na przyjmowane leki. Są to między innymi leki przeciwzapalne, na nadciśnienie, a przede wszystkim te, które zawierają hormony (na przykład tabletki antykoncepcyjne). Jeśli opuchnięcie nie ustąpi po kilku dniach, należy zaczerpnąć porady lekarza. Dolegliwość może być także spowodowana wolniejszym przepływem limfy (wynikającym z dłuższego unieruchomienia). Inne przyczyny obrzęku kostek to ciąża, nadciśnienie, nadwaga, a także reumatyzm. Przy tej chorobie opuchnięcie często pojawia się rano i wieczorem.

Sposoby przynoszące ukojenie
Niegroźne przyczyny puchnięcia kostek przysparzają bólu na krótki okres, jednak warto pozbyć się dyskomfortu w ciągu kilku chwil. Przy przemęczonych nogach i opuchniętych kostkach dobrym sposobem będzie kąpiel w letniej wodzie, najlepiej z dodatkiem soli morskiej. Należy zanurzyć stopy i kostki w misce z wodą na około 10 minut. Zamiast soli można użyć spirytus ( jedna łyżeczka na litr wody), który likwiduje obrzęki. Aby poprawić krążenie i usprawnić przepływ krwi warto stosować naprzemiennie zimny i ciepły prysznic, który także pomaga w uśmierzaniu bólu. Pomocny może okazać się także masaż, wykonywany po kąpieli (w tym celu można użyć na przykład chłodzącego kremu do stóp). Jeśli puchnięcie kostek spowodowane jest upalnym dniem, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zimnej kąpieli nóg przez 5 minut. Po osuszeniu należy pochodzić po mieszkaniu, aby nogi mogły się rozgrzać. Przy objawach PMS dobrym sposobem jest picie dużej ilości niegazowanej wody, naparu ze skrzypu polnego, ograniczenie spożywania soli oraz aktywność fizyczna. Ponadto aby zlikwidować opuchnięcie warto unieść nogi (oprzeć stopy na przykład o ścianę) i pozostać w takiej pozycji przez około 15 minut. Zapobiega to powstawaniu żylaków oraz usprawnia krążenie. W przypadku nieustąpienia objawów po kilku dniach należy zwrócić się do lekarza.