Przyczyny zgagi oraz sposoby jej leczenia

Zgaga, będąca jednym z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego, bywa męcząca i uciążliwa, ale szybko można jej zaradzić, znając przyczyny i sposoby walki z nią.

Zgaga jest powszechnie znaną dolegliwością, objawiającą się nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku. Istnieje wiele przyczyn występowania tego schorzenia, których znajomość może pomóc zarówno w jego zapobieganiu, jak i w leczeniu.

Przyczyny zgagi

Zgaga to schorzenie polegające na cofaniu się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Do głównych przyczyn występowania zgagi należą pewne uchybienia w budowie i pracy organizmu, a konkretnie układu pokarmowego. Może ona się pojawiać w wyniku uszkodzenia mechanizmu cofania się treści żołądkowej oraz zaburzenia pracy przełyku i procesu jego oczyszczania, a także zaburzenia mechanizmu usuwania pokarmu z żołądka. Również zwiększona ilość kwasu żołądkowego, zmniejszenie wydzielania śliny oraz podwyższone ciśnienie, na przykład w czasie ciąży lub u osób z nadwagą, może przyczynić się do występowania zgagi. Ryzyko pojawienia się tej choroby zwiększa się w przypadku osób spożywających alkohol, pijących dużo kawy, herbaty oraz napojów gazowanych. Zgaga może pojawić się również po spożyciu czekolady, owoców cytrusowych, ciasta drożdżowego, pomidorów i orzeszków ziemnych. Bardzo niekorzystny wpływ na działanie układu pokarmowego mają tłuste i ostre potrawy, które również często przyczyniają się do wystąpienia zgagi.

Zapobieganie i leczenie zgagi

Bez względu na to, z jaką chorobą ma się do czynienia, łatwiej jest zapobiegać jej powstaniu niż ją leczyć. W przypadku zgagi jest to bardzo łatwe. Przede wszystkim należy unikać sytuacji, w których pojawia się zgaga. Często polega to na zmianie nawyków żywieniowych w taki sposób, by spożywać posiłki częściej, ale w mniejszych porcjach niż dotychczas. Dobrze przeciwdziała zgadze picie między posiłkami, a nie w trakcie jedzenia. Zaleca się również zjedzenie ostatniego posiłku co najmniej dwie godziny przed snem oraz unikanie noszenia ciasnych ubrań. Jeżeli jednak zgaga się pojawi, pomóc mogą herbaty ziołowe, wyciśnięty sok z ziemniaków oraz szklanka zimnego mleka lub zjedzenie kilku migdałów. Bardzo pomocny może być roztwór z łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Można też zażywać leki zobojętniające kwas żołądkowy, a dodatkowo spać tak, aby głowa była wyżej od reszty ciała. Jeśli zgaga zdarza się często lub towarzyszą jej chrypka, kaszel, problemy z połykaniem albo wymioty, warto poradzić się lekarza.