Przydomowy skalniak - praktyczne wskazówki ogrodnika

Mając do dyspozycji duży ogród oraz znając zasady budowania skalniaka i upodobania roślin, jakie na nim będą rosły, można stworzyć piękną ozdobę ogrodu.

Skalniaki w ogrodach są popularną ich ozdobą ze względu na małe wymagania i łatwość w utrzymaniu. Wystarczy dobrać odpowiednie miejsce, kamienie, glebę i rośliny, a potem usuwać chwasty, podlewać, by móc cieszyć się nim cały rok.

Z czego zrobić ogród skalny

Podstawą każdego skalniaka są kamienie. Mogą być one najróżniejsze. Ale trzeba pamiętać, by nie były zbyt miękkie, bo mogą się rozsypać. Do tego celu nadają się otoczaki, wapienie oraz żwirek. Rodzaj kamieni zależy od tego, jaki odczyn lubią rośliny, które będą rosły w skalnym ogrodzie. Wapienie, dolomity i marmur dadzą odczyn zasadowy, piaskowce obojętny, natomiast granit, bazalt i łupek serycytowy skwaszą ziemię. Na dno należy wyspać potłuczone cegły lub donice, gruz, żwir oraz kamienie i piasek. Na to wysypuje się warstwę wapiennej ziemi i układa kamienie. Gleba musi być dobrze przepuszczalna. Można również zwykłą ziemię pomieszać z torfem, piaskiem lub żwirkiem. Wybierając rośliny na skalniak, najlepiej zdecydować się na takie gatunki, które będą jego ozdobą cały rok. Mogą to być byliny, rozchodniki, niskie trawy i iglaki, które są zielone także zimą. Warto zwrócić szczególną uwagę na iglaki płożące oraz karłowe. Ale pamiętać trzeba również o roślinach liściastych, które w każdej porze roku maja inny kolor . Sadząc rośliny dobrze jest mieszać gatunki, kolory, kształty. Ważne jest, by wziąć pod uwagę termin i długość kwitnienia roślin.

Pielęgnacja skalnego ogródka

Przygotowując skalny ogródek trzeba robić to tak, aby jego pielęgnacja zajmowała mało czasu i nie sprawiała kłopotu. Można wyłożyć wokół roślin włókninę, przez którą nie przebiją się chwasty i obsypać ją żwirkiem lub korą drzewną. Trzeba kontrolować stabilność kamiennej konstrukcji oraz uzupełniać ziemię w szczelinach. Podlewanie jest ważne w okresie ukorzeniania się roślin. Później jest ono konieczne tylko w okresie suszy. Najlepiej do tego celu nadaje się deszczówka i woda ze studni, zawierająca mało wapnia. Rośliny należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem. Dobrze na rozwój roślin na skalniaku wpływa bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych, dzięki którym powietrze jest wilgotne. Jeżeli brak jest w okolicy rzeki czy jeziora, można samemu stworzyć oczko wodne. W związku z tym, że rośliny żyją na ziemi ubogiej w składniki odżywcze, nie wymagają one nawożenia. Natomiast konieczne w ładnym utrzymaniu skalniaka jest regularne odchwaszczanie.