Przygotowanie do badania kolonoskopii

Przygotowania do badania kolonoskopii warto rozpocząć już na kilka dni przed zabiegiem poprzez wprowadzenie do diety kilku istotnych zmian.

Kolonoskopia, czyli badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego za pomocą instrumentu zwanego kolonoskopem. Aby obraz uzyskany w trakcie tego zabiegu był wyraźny, jelito badanego musi zostać wcześniej w pełni opróżnione z resztek pokarmowych. Niezbędne jest więc odpowiednie przygotowanie do zabiegu kolonoskopii. Powodzenie tego przedsięwzięcia zależy w dużej mierze od samego pacjenta.

 

Tydzień wcześniej

  • Przygotowania do badania kolonoskopii warto rozpocząć z pewnym wyprzedzeniem. Dzięki temu organizm pacjenta ma czas, aby przygotować się do zabiegu stopniowo, w sposób naturalny, bez nagłych wyrzeczeń i nadmiernej ingerencji medycyny. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, na tydzień przed planowaną datą wizyty w gabinecie lekarskim należy powstrzymać się od przyjmowania takich pokarmów jak ziarniste pieczywo, warzywa oraz owoce pestkowe. Warto również już w tym momencie zadbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów, nawet do trzech litrów dziennie. Zwiększona dawka płynnych substancji sprawi, że stolec będzie luźniejszy, co znacznie ułatwi opróżnianie, a jednocześnie zapobiegnie odwodnieniu organizmu.

Trzy dni wcześniej

  • Na trzy dni przed badaniem zmiany wprowadzone do dotychczasowej diety powinny być jeszcze bardziej zdecydowane. Od tej pory pacjent może spożywać jedynie produkty w postaci płynów, ale i tu obowiązują go pewne ograniczenia. Dopuszczalne jest picie bulionów, galaretek owocowych, herbat, soków owocowych oraz wody. Do diety nie należy natomiast włączać soków przecierowych, warzywnych ani jakichkolwiek napojów gazowanych. Już na tym etapie przygotowań do zabiegu lekarz może zalecić pacjentowi przyjmowanie środków przeczyszczających. Decyzji o wspomaganiu diety lekami nie należy jednak podejmować samodzielnie.

W dniu badania

  • W dniu badania pacjenta obowiązuje ścisły post: ostatni płyn może zostać przyjęty najpóźniej siedem godzin przed planowaną godziną zabiegu. Bezpośrednio przed kolonoskopią przeprowadza się lewatywę, powtarzaną tak długo, aż jelito zostanie w całości oczyszczone z mas kałowych, a wydalana przez pacjenta woda będzie czysta. Aby zabieg nie był dla badanego bolesny, w szpitalu pacjent otrzymuje od lekarza środki przeciwbólowe i uspokajające. Proces przygotowań do badania kolonoskopii kończy się z chwilą rozpoczęcia zabiegu. Jeśli został on przeprowadzony rzetelnie, w oparciu o opisane powyżej wskazówki, wyniki badania z pewnością będą w pełni wiarygodne.