Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Zadbanie o odpowiedni wygląd oraz wiedza o firmie i stanowisku to podstawy przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oznacza, że twoje dokumenty aplikacyjne zostały pozytywnie ocenione. Pamiętaj jednak, że rozmowa to tylko kolejny etap selekcji przyszłych pracowników. Aby dobrze się zaprezentować przyszłemu pracodawcy i wywrzeć na nim pozytywne wrażenie, należy się odpowiednio przygotować.

Merytoryczne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
Przed tym ważnym dniem zbierz jak najwięcej informacji na temat firmy oraz stanowiska o jakie się ubiegasz. Pracodawca na pewno będzie zainteresowany, dlaczego akurat wybrałeś tą firmę. Zbierz informacje o profilu działalności czy kierunkach rozwoju. Im więcej będziesz wiedział, tym lepiej wypadniesz w oczach rekrutera – pokażesz bowiem swoje zaangażowanie. Jeśli firma, do której aplikujesz, ma swoją stronę internetową - na pewno tak znajdziesz poszukiwane informacje. Możesz również skorzystać z for internetowych, prasy oraz pism branżowych. Skup się na swoim doświadczeniu zawodowym - przypomnij sobie dokładnie, czym dokładnie zajmowałeś się na poprzednich stanowiskach, jakie wykonywałeś obowiązki, tak aby w trakcie rozmowy jasno i precyzyjnie odpowiadać na pytania. Zastanów się dlaczego właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko i czemu akurat Ciebie mają zatrudnić – przyszły pracodawca prawdopodobnie Cię o to zapyta.

Zadbaj o odpowiedni wygląd
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to również zadbanie o swój wizerunek zewnętrzny. Wybierz eleganckie i skromne ubranie, w którym będziesz się czuć swobodnie. Jeśli jesteś mężczyzną - załóż po prostu garnitur, jeśli kobietą – zadbaj, by Twój strój nie odkrywał zbyt wiele. Spódniczki mini, głębokie dekolty oraz odkryte brzuchy nie są zbyt mile widziane, podczas takich formalnych spotkań. Przed wyjściem zadbaj o higienę osobistą – weź prysznic, umyj włosy. Panowie powinni być ogoleni, a Panie nie powinny przesadzać ze zbyt mocnym i agresywnym makijażem. W tym dniu pożądane jest, aby wyglądać schludnie i estetycznie.
Warto wcześniej sprawdzić dokładne położenie firmy i oszacować czas dojazdu. Jeśli na rozmowę pojedziesz autem, poszukaj na wszelki wypadek alternatywnej drogi, gdyby zdarzył się korek lub roboty drogowe. Jeżeli będziesz korzystał z komunikacji miejskiej, dokładnie sprawdź połączenia. Wyjdź z domu nieco wcześniej, zawsze może się przytrafić coś niespodziewanego. Lepiej być trochę wcześniej, niż się spóźnić i tłumaczyć już na pierwszym spotkaniu. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ważne, bo to jakie zrobimy wrażenie, może zaważyć na decyzji osoby rekrutującej.