Przygotowanie do wyprawy raftingowej – informacje

Planując ekscytujący spływ w otoczeniu górskiego krajobrazu warto zatroszczyć się o prawidłowe i kompletne przygotowanie do wyprawy raftingowej, do których należą między innymni odpowiednio przygotowany ponton, wiosła, strój i zgrana grupa.

Ostre skały, rwące potoki, wiry, wywrotki – wszystko to może spotkać nas na trasie spływu raftingowego. Rafting to bardzo niebezpieczny sport - gwałtowny wzrost adrenaliny powoduje już samo wejście na pokład chybotliwego pontonu. Przygotowanie do wyprawy raftingowej musi obejmować kilka istotnych aspektów, które ułatwią spływ i zmaksymalizują jego bezpieczeństwo.

 

 • Element pierwszy przygotowań do raftingu: ponton
  Ponton, w którym będziemy przemierzać rwący potok, musi być wykonany z mocnego materiału. Grubość takiego materiału oscyluje w granicach 1000-1500 gr/m². Dobry ponton do raftingu składa się z czterech, bądź pięciu komór powietrznych. Gwarantuje to bezpieczeństwo przy kontakcie z ostrymi skałami. Zasadniczo ponton do raftingu powinien mieścić od 4 do maksymalnie 12 osób. Nie należy lekceważyć tych wskazań – niedobór lub nadmiar osób w pontonie utrudnia sterowanie i może być powodem mało przyjemnej wywrotki. Niezwykle istotnym elementem są tak zwane footstrapsy – silne paski, którymi osoba jest przymocowana do podłogi pontonu. Dobrze, aby ponton miał boczne liny, przydatne podczas pokonywania ostrych spadów i zakrętów.
   
 • Element drugi przygotowań do raftingu: wiosło i strój
  Uczestników spływu zaopatrujemy w mahoniowe lub sosnowe krótkie wiosła, zwane pagajami, zakończone tylko z jednej strony piórem. Waga ich waha się od 0,8 do ponad 1,30 kilograma. Pierwszym i nieodzownym elementem raftingowego stroju jest kamizelka ratunkowa oraz kask. Warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne odzienie wykonane z neoprenu – syntetycznego kauczuku. Idealnie sprawdza się też pianka dla nurków, wykonana z polichloroprenu. Na to zakładamy nie krępującą ruchów kurtkę przeciwdeszczową. Istotne są nie przemakające szybko buty z twardą podeszwą. Warto zaopatrzyć się też w komplet suchej odzieży, która na pewno przyda się po spływie.
   
 • Element trzeci przygotowań do raftingu: współpraca
  Powodzenie oraz bezpieczeństwo spływu zależy od umiejętnego współdziałania grupy ludzi. Każdy spływ górski posiada oznaczenie Międzynarodowej Skali Trudności Rzek Górskich. Według tej klasyfikacji istnieje osiem stopni trudności charakteryzujących każdy spływ – od trasy najłatwiejszej po ekstremalnie trudną. Pierwszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę planując wyprawę raftingową jest długość spływ, która powinna być dostosowana do doświadczenia i kondycji grupy. Drugim czynnikiem jest bieżący stan wody górskiego potoku. Trzeba także przeanalizować przebieg trasy i sprawdzić, czy istnieją ewentualne miejsca postoju. Samo przygotowanie do wyprawy raftingowej jednak nie ustrzeże nas przed nieprzewidzianymi wydarzeniami – wirami rzecznymi, dołami w dnie rzek, czy zwalonymi drzewami. Warto więc na pierwszą wyprawę wybrać się z doświadczonym instruktorem raftingu.