Przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola - porady

Przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola polega na zbudowaniu pozytywnego obrazu przedszkola oraz nauczeniu dziecka samodzielności.

Dla rodzica najtrudniejsza jest decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola, co wiąże się z pozwoleniem, aby w świecie małego człowieka pojawiły się nowe wartości, autorytety i nieznane dotąd uczucia: koleżeństwo, przyjaźń, nawet miłość. Trzeba sobie jednak powiedzieć, że przedszkole to duży krok ku rozwojowi intelektualnemu i społecznemu młodego człowieka, a takiego rozwoju nikt nie ma prawa hamować. Rola opiekuna polega na prowadzeniu, wskazywaniu właściwej drogi i pokazywaniu, jak nią kroczyć. Dziecko nie może czuć się gorsze od rówieśników, powinno posiadać wiedzę i umiejętności właściwe dla swojego wieku, dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola.

Pozytywne nastawienie
Aby odpowiednio przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy w jego świadomości utworzyć pozytywny obraz tego miejsca, pokazując jego najlepsze strony. Najlepsze z punktu widzenia dziecka, oczywiście. Jeśli lubi ono spędzać czas na placu zabaw, trzeba poinformować, że w przedszkolu też taki jest, nawet większy, ładniejszy i też można się bawić z dziećmi. Że jest tam dużo zabawek, a miłe panie prowadzą ciekawe zajęcia. I nie można się bać stwierdzenia, że wychowawczyni lepiej od mamy rysuje, a pani od rytmiki umie grać na instrumentach, czego nie potrafi tata. Dziecko nie przestanie kochać rodziców tylko dlatego, że czegoś nie po potrafią, przeciwnie, będzie ich cenić za prawdomówność i uczciwość wobec niego. Bardzo ważne jest, aby przygotowując dziecko do pójścia do przedszkola nigdy i pod żadnym pozorem nie straszyć pociechy przedszkolem. Lepiej mówić, że tam pewne zachowania nie są tolerowane i akceptowane, podobnie jak w domu, uczyć dziecko zważania na potrzeby innych, patrzenia dalej niż czubek własnego nosa.

Lekcje samodzielności
Należy pamiętać, że dzieci w grupie jest wiele, a panie dwie. Rodzic, który chce, aby dziecko było odpowiednio przygotowane do pójścia do przedszkola, musi nauczyć je samodzielności. Pociecha powinna umieć korzystać z toalety, myć ręce, jeść, siedząc przy stoliku przy pomocy łyżki i widelca oraz w miarę samodzielnie się ubierać. Wychowawczynie pomogą, ale ważne, żeby dziecko nie stało jak manekin, czekając, aż ktoś je ubierze, podejmowało jakieś działania. Ważnym elementem przygotowującym dziecko do pójścia do przedszkola jest zakup odpowiedniego, wygodnego do zakładania ubrania oraz butów, które można samodzielnie nałożyć. Rezygnujemy ze sznurówek na korzyść rzepów. Dziecko będzie się źle czuło, jeśli rówieśnicy ubiorą się szybciej niż ono i nie przyjdzie mu nawet do głowy, że kolega ma ubranie lepiej przystosowane do wieku. Rodzic musi też zrozumieć, że dziecko, żeby się rozwijać i prawidłowo funkcjonować w grupie musi się czasem ubrudzić albo zetrzeć kolano. Przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola jest ściśle związane z pozwoleniem na samodzielność.