Przygotowanie samochodu do podróży

Sprawdzenie poziomu płynów pod maską oraz zorganizowanie odpowiedniego wyposażenia auta to niezbędnik przygotowania samochodu do podróży.

Im auto starsze, tym większym sprawdzianem wytrzymałości będzie dla niego dalsza podróż. Jednak nawet nowy samochód trzeba dobrze przygotować przed takim wyjazdem, by ograniczyć do minimum możliwość wystąpienia poważnej usterki lub nieprzyjemnego zdarzenia drogowego. Pamiętać zatem należy o kilku prostych wskazówkach co do odpowiedniego przygotowania samochodu do podróży.

 

  • Pod maską

Przygotowanie samochodu do podróży najlepiej rozpocząć pod maską. Co ważne, sprawdzanie elementów zaleca się wykonać dwukrotnie, czyli na kilka tygodni przed wyjazdem oraz na dzień przed, tak by mieć pewność, że nie zachodzą nagłe i niepokojące zmiany. Chodzi przede wszystkim o poziom poszczególnych płynów. Zacznijmy zawsze od oleju. Rezultat mierzenia będzie najbardziej miarodajny na około 10 minut po zgaszeniu silnika, czyli gdy jest on jeszcze ciepły, ale już nie gorący. Poziom oleju powinien na bagnecie znajdywać się w górnej części przedziału między MIN a MAX. Następnie sprawdź poziom płynu hamulcowego oraz chłodniczego. Oba znajdują się w półprzezroczystych zbiornikach, jednak czasem trudno od razu dostrzec ich wyraźny poziom. Pomocne może okazać się zakołysanie autem, co spowoduje ruch płynów, a więc łatwiejsze ich określenie. Tutaj także poziom nie może być niższy niż minimum zaznaczone na ściance zbiornika. Postaraj się zapamiętać wszystkie trzy poziomy, tak by podczas ostatecznego zajrzenia pod maskę na dzień przed wyjazdem być w stanie stwierdzić ewentualny niepokojący spadek któregoś z nich. Na koniec upewnij się, że masz wystarczająco dużo płynu do spryskiwaczy. W czasie długiej podróży przyda się on na pewno nawet przy dobrej pogodzie, dla zmywania rozmazanych na szybie owadów i innych zabrudzeń.

 

  • Wyposażenie i dokumenty

Sprawdzenie pozostałych elementów rozpocznij od opon. Tutaj także warto wykonać pierwszy test na kilka tygodni przed wyjazdem. Po pierwsze sprawdź ciśnienie w każdym z kół. Pamiętaj, że musi się ono zgadzać z wartością podaną w instrukcji pojazdu, albowiem nie ma jednej stałej wartości dla wszystkich aut. Dopompuj ewentualne niedobory powietrza, a na kilka dni przed wyjazdem dokonaj ponownego sprawdzenia, tak by mieć pewność, że powietrze nie schodzi zbyt szybko z któregokolwiek z kół. Drugą czynnością w przypadku opon jest zmierzenie bieżnika. Jeśli jego głębokość jest mniejsza niż 1,6 milimetra, oznacza to konieczność wymiany opony. W przeciwnym razie ryzykujemy wysoki mandat, a przede wszystkim nasze życie, albowiem właściwości jezdne pojazdu spadają gwałtownie. Pamiętajmy, że nasz samochód to nie tylko cztery przykręcone koła, ale także to piąte w bagażniku, czyli zapasowe. Ono także musi przejść dokładnie takie samo sprawdzenie jak wszystkie pozostałe. Z pozostałych rzeczy, przygotowując samochód do podróży musimy pamiętać o apteczce, trójkącie ostrzegawczym, nieprzeterminowanej gaśnicy, mapach oraz o odpowiednich dokumentach, w tym przede wszystkim ubezpieczeniem obejmującym zagranicę. Gdy wszystko jest już w porządku, pozostaje tylko zatankować do pełna i ruszyć przed siebie.