Przygotuj dobrze dziecko na wizytę u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty to ważne wydarzenie w życiu małego dziecka, rodzice mogą się jednak postarać, aby przebiegła ona w spokojnej atmosferze.

Wielu dorosłych ma za sobą co najmniej jedno nieciekawe doświadczenie z dentystą i chcąc nie chcąc swoje lęki przekazują oni dzieciom, choćby zapewniając jeszcze przed wizytą u dentysty, że "nie będzie bolało". Co można zrobić, żeby wizyta u dentysty nie była stresująca ani dla rodziców, ani dla dziecka, ani dla dentysty.

Przed wizytą

Przede wszystkim należy dbać o zęby dziecka, aby większość wizyt mogła być tylko kontrolna. U małego dziecka zęby trzeba kontrolować co najmniej co 6 miesięcy. Przy takiej częstotliwości wizyt, na pewno staną się one po prostu zwykłym wydarzeniem w życiu malucha. Dziecka nie należy straszyć, zdarza się bowiem, że rodzice chcąc zachęcić pociechę do umycia zębów mówią "jak nie będziesz mył zębów, to pójdziemy do dentysty, zobaczysz jak będzie bolało". Przed odwiedzeniem dentysty warto też wytłumaczyć dziecku, kim on jest, czym się zajmuje, na czym polega jego praca. Bardzo przydatne mogą być wówczas książeczki o tej tematyce. Zanim dziecko pierwszy raz usiądzie w fotelu dentystycznym, może też wziąć udział jako obserwator kontrolnej wizyty rodzica lub starszego rodzeństwa - przyjrzy się narzędziom, gabinetowi, lekarzowi i oswoi z sytuacją. Natomiast rodzic musi się zastanowić nad wyborem dobrego specjalisty, takiego, który ma dobre podejście do dzieci.

Pierwsza wizyta

Bezwzględnie pierwsza dziecięca wizyta u dentysty powinna być przyjemna, a zatem nawet jeśli dziecko wymaga leczenia, nie powinno się tego robić przy pierwszym spotkaniu. Maluch powinien sobie usiąść, otworzyć buzię, obejrzeć instrumenty, popatrzeć jak opuszcza się fotel i oswoić z dźwiękami: sprężonego powietrza i (jeśli wiadomo, że to będzie konieczne) wiertła. Pierwsze spotkanie ze stomatologiem powinno odbyć się w takiej porze, kiedy dziecko nie jest śpiące ani marudne. Mały pacjent absolutnie nie powinien czekać zbyt długo pod gabinetem. Większość dentystów daje dzieciom jakiś gadżet w prezencie (najczęściej szczoteczkę i pastę), warto na wszelki wypadek samemu zadbać o to, aby dziecku wizyta u dentysty kojarzyła się z czymś przyjemnym i wcześniej kupić (oraz wręczyć lekarzowi przed wizytą) jakiś drobiazg: książeczkę, zabawkę. Warto pamiętać, że nie powinno się robić niczego w buzi dziecka na siłę, gdyż może to przynieść więcej złego niż dobrego.