Przykazania dotyczące używania perfum

Umiar, staranne komponowanie gamy zapachowej kosmetyków, odpowiedni sposób dozowania perfum oraz dostosowanie ich zapachu do okoliczności to zasady, zapewniające nam właściwe używanie perfum.

Odpowiednio dobrane perfumy, potrafią bardzo skutecznie wzbogacić nasz wizerunek - dodać pewności siebie, poprawić nastrój, sprawić, że będziemy wydawać się bardziej eleganccy i intrygujący. Upragniony efekt może być osiągnięty jedynie przez odpowiednie używanie perfum.

Używanie perfum z umiarem

Kultura osobista zabrania nadużywania perfum. Chociaż po dłuższym czasie nasze zmysły się do nich przyzwyczajają, zapach ciągle może być uciążliwy dla innych - zwłaszcza dla osób z alergią czy astmatyków. Wodę toaletową czy perfumowaną należy rozpylić w powietrzu i wejść w mgiełkę zapachu, natomiast w przypadku skoncentrowanych perfum kropelka na nadgarstku i szyi wystarczy. W ciągu dnia nie należy dodatkowo spryskiwać się zapachem - dobre perfumy są wyczuwalne przez kilkanaście godzin od użycia.

Harmonia zapachów

Używanie perfum i innych kosmetyków jednocześnie wymaga zharmonizowania ich zapachów. Nie powinno się łączyć kosmetyków z różnych grup zapachowych, na przykład kwiatowych perfum, cytrusowego mydełka i płynu do płukania tkanin o zapachu bryzy morskiej - takie połączanie może dać trudny do przewidzenia efekt. Najlepiej używać zestawu kosmetyków w tej samej gamie zapachowej, lub bezwonnych. Nie jest wskazane jednoczesne używanie dwóch rodzajów perfum - jeśli chcemy użyć innego zapachu wieczorem, należy zmienić ubranie i wziąć kąpiel, aby poprzedni był niewyczuwalny.

Dozowanie perfum

Zapach powinien być stosowany bezpośrednio na ciało, nie należy nim spryskiwać ubrania ani włosów. Najlepszymi miejscami do używania perfum są nadgarstki, szyja, skronie i zgięcia łokci i wszystkie inne z wyraźnie wyczuwalnym pulsem. Są nieco cieplejsze i dobrze ukrwione, dlatego perfumy pięknie się na nich rozwijają, łącząc z naturalnym zapachem ciała. Nie należy wcierać perfum, ponieważ zapach może się wtedy zważyć i wydawać się nieprzyjemny a pocieranie skóry we wrażliwych miejscach może spowodować podrażnienia.

Używanie perfum w zależności od sytuacji

Rodzaj i intensywność perfum należy dostosowywać do pory dnia i okoliczności. Do pracy należy wybierać delikatne, bardziej klasyczne zapachy i stosować je ze szczególnym umiarem, najlepiej jedynie na nadgarstkach i szyi. Wieczorem możemy pozwolić sobie na bardziej uwodzicielskie i intrygujące perfumy, dozowane po kropelce w zagłębieniu między piersiami czy na karku. Należy przy tym pamiętać, że używanie perfum ma być przyjemne przede wszystkim dla nas, dlatego wybierajmy zapachy, które pasują do naszego nastroju i osobowości.