Przyzębica - objawy i leczenie

Objawami przyzębicy są stany zapalne dziąseł oraz wypadające zęby. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy starannie dbać o higienę jamy ustnej.

Przyzębica, czyli inaczej mówiąc zapalenie przyzębia lub paradontoza, to dolegliwość będąca następstwem zapalenia dziąseł. Do głównych przyczyn występowania tego schorzenia zaliczane są niewłaściwa higiena jamy ustnej (lub jej brak) oraz nieprawidłowe leczenie stomatologiczne. W nielicznych przypadkach przyczyną wystąpienia zapalenia przyzębia może być przyjmowanie leków, ciąża, zaburzenia hormonalne lub zatrucie metalami ciężkimi.

Rozwój i objawy paradontozy

Przyzębica rozwija się w wyniku braku higieny jamy ustnej. Na zębach w ciągu kilku godzin od spożycia posiłku tworzy się osad, który po pewnym czasie zmienia się w kamień nazębny. Jego chropowata, szorstka struktura jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii. W wyniku nagromadzenia się w jamie ustnej tych mikroorganizmów, zaczyna się tworzyć stan zapalny. Początek paradontozy jest trudny do zaobserwowania. Pierwszym objawem, świadczącym o tym, że rozwija się stan zapalny, jest zaczerwienienie oraz krwawienie dziąseł, może być także odczuwany ich ból. Szyjki zębowe stają się nadwrażliwe. W miarę rozwoju stanu zapalnego tkanki wokół zębów zostają systematycznie niszczone przez bakterie. Oddech staje się nieświeży i nieprzyjemny. Powiększona zostaje przestrzeń między zębem a dziąsłem, czyli tak zwana kieszonka dziąsłowa. To z kolei powoduje rozchwianie,a w efekcie - wypadnięcie zęba. Warto wiedzieć także, że bakterie powodujące zapalenie przyzębia mogą uszkodzić trzustkę i doprowadzić do zachorowania na cukrzycę.

Leczenie zapalenia przyzębia

Walka z przyzębicą jest długotrwałym procesem i polega ono głównie na zapobieganiu jej objawom, gdyż rozwiniętego schorzenia nie da się tak naprawdę wyleczyć. Konieczne jest regularne badanie stanu uzębienia oraz usuwanie kamienia nazębnego przez stomatologa. Dentysta powinien także w trakcie każdej wizyty polerować szkliwo chorego, używając do tego celu specjalnych past czyszczących i obrotowych szczoteczek. Zmienione chorobowo tkanki muszą zostać usunięte w sposób chirurgiczny, korzenie natomiast należy oczyścić poprzez zabieg zwany łyżeczkowaniem (jest on bardzo bolesny i przeprowadzany z miejscowym znieczuleniem). Ponadto osoba cierpiąca na zapalenie przyzębia musi starannie dbać o zdrowie jamy ustnej, regularnie szczotkować zęby, a ponadto wykonywać różnego typu masaże dziąseł oraz płukanki. Warto pamiętać, że znacznie łatwiej jest zapobiegać tej chorobie, niż ją leczyć, dlatego każdego dnia należy dbać o zdrowie jamy ustnej, aby nie dopuścić do rozwoju tego nieprzyjemnego schorzenia.