Psie agility - świetny sport dla psów i ich właścicieli

Psie agility to nie tylko psia dyscyplina sportowa, ale przede wszystkim wspaniała zabawa dla nas i naszego czworonoga.

Prawie każdy właściciel psa szuka sposobu na urozmaicenie zabawy ze swoim czworonożnym przyjacielem. Psie agility jest wprost idealnym rozwiązaniem zarówno dla psów jak i ich właścicieli.
Agility to dyscyplina sportowa polegająca na bezbłędnym pokonaniu przez psa specjalnego toru przeszkód. Jest to sport dla psów wszystkich ras. Nie ma tutaj znaczenia rodowód ani to, czy pies jest czystej rasy.

Charakterystyka i zalety
Ta psia dyscyplina sportu powstała w latach 70-tych w Wielkiej Brytanii. Jednak dopiero w 1991 roku została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) jako rodzaj sportu.
Pies prowadzony jest bez smyczy i obroży przez swojego przewodnika (właściciela), który wykorzystując jedynie komendy ruchowe i głosowe pomaga psu bezbłędnie pokonać wszystkie przeszkody. Psie agility to bardzo widowiskowy rodzaj sportu, który posiada same pozytywne
aspekty. Pies nie tylko zachowuje dobrą kondycję, ale przede wszystkim jest to dla niego świetna zabawa, podczas której wydziela się hormon szczęścia. Oprócz wspaniałej zabawy agility zacieśnia wieź między człowiekiem a psem, utrwala posłuszeństwo naszego futrzaka, a także rozwija jego inteligencję. Dlatego co roku przybywa miłośników tej zabawy.

 

Kurs
W każdym z większych miast Polski znajdziemy kluby miłośników psiego agility. W takich klubach organizowane są szkolenia typu agility. Kurs zazwyczaj składa się z około 10/20 zajęć ,podczas których pies poznaje przeszkody znajdujące się na torze oraz uczy się właściwego reagowania na komendy przewodnika. Tor przeszkód nazywany jest parcour, wynosi około 100 do 200 metrów. Na trasie znajduje się od 12 do 20 przeszkód między innymi są to: huśtawka, tunel miękki i sztywny, kładka, skok w dal, stół, mur lub wiadukt, ściana, stacjonaty. Kiedy para człowiek - pies zna już wszystkie przeszkody tworzy się ich różne kombinacje. W zależności od ustawienia przeszkód tor może mieć różne stopnie trudności oraz szybkości. Jeżeli pies ominie miejsce na torze tak zwaną strefę kontaktu naliczane są punkty karne. Podczas mistrzostw agility przejście przez tor oceniane jest przez specjalnie powołanych sędziów. Sędziami najczęściej są członkowie stowarzyszeń kynologicznych. W psim agility wyróżniamy trzy kategorie zależne od wielkości psa. Kategoria S dotyczy psów małych, mierzących w kłębie do 35 centymetrów. Kategoria M to psy, które w kłębie mają od 35 do 43 centymetrów. Ostatnia kategoria to kategoria L czyli psy duże, które w kłębie mają więcej niż 43 centymetry.