Pulsometr – jak go prawidłowo używać?

Pulsometr pozwala na kontrolowanie tętna w trakcie wysiłku fizycznego, co umożliwia jak najefektywniejsze wykorzystanie stosowanych ćwiczeń.

Pulsometr to urządzenie służące do pomiaru pracy serca w trakcie wysiłku fizycznego. Nie jest ono skomplikowane – ma postać zwykłego zakładanego na rękę zegarka. Przydatny jest zwłaszcza biegaczom oraz osobom jeżdżącym na rowerze, stosowane może być jednak przez każdą osobę uprawiającą jakiekolwiek ćwiczenia. Pozwala on na kontrolowanie intensywności treningu w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości oraz na jak najbardziej efektywne wykonywanie ćwiczeń bez narażenia się na przemęczenie organizmu.

Wyznaczenie tętna maksymalnego

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać zanim rozpocznie się korzystanie z pulsometru jest wyznaczenie swojego indywidualnego tętna maksymalnego, czyli liczby uderzeń, którą nasze serce jest w stanie wykonać w ciągu minuty. Liczba ta jest zależna głównie od naszych genów, ale może ona ulegać niewielkim zmianom, w zależności od wieku i poziomu wytrenowania danej osoby. Znajomość jej jest niezbędna do określenia, jaki największy wysiłek możemy wykonać podczas treningu, aby nasze mięśnie pracowały jak najefektywniej. Najprostszym sposobem na obliczenie tętna maksymalnego przez mężczyzn jest odjęcie swojego wieku od liczby 220. W przypadku kobiet ilość lat odejmuje się od liczby 226. Przykładowo więc mężczyzna w wieku 30 lat ma tętno maksymalne o wartości 190 uderzeń na minutę. Serce kobiety w wieku 25 lat może zaś uderzać z częstotliwością 201 razy w ciągu minuty.

Wyznaczenie stref treningowych

Kolejnym krokiem do prowadzenia efektywnych treningów z użyciem pulsometru jest określenie stref treningowych. Poziom wykonywanego przez nas wysiłku ustalamy w zależności od tego jak bardzo intensywnie chcemy ćwiczyć i jakie efekty chcemy uzyskać. Pierwsza strefa to trening regeneracyjny lub odpoczynkowy. Może być on stosowany po dłuższej przerwie w wykonywaniu ćwiczeń lub przez osoby które pragną jedynie wzmocnić swoją koordynację i termoregulację. W czasie takich ćwiczeń tętno nie powinno przekraczać 50-60% tętna maksymalnego. Druga strefa tp trening wzmacniający mięśnie i przyspieszający metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej, polecana jest osobom odchudzającym się. Tętno w czasie takiego treningu powinno osiągać 60-70% maksymalnych możliwości naszego serca. Strefa trzecia to trening zaawansowany, ukierunkowany na wzmacnianie wytrzymałości. Taki typ ćwiczeń stosują osoby, który przygotowują się do długotrwałego wysiłku, na przykład maratonu. Podczas takiego treningu ilość uderzeń serca oscyluje w granicach 70-85% tętna maksymalnego. Ostatnia strefa, wykorzystująca maksimum możliwości naszego organizmu, polecana jest wyłącznie zawodowym sportowcom. Ten typ treningu sprawia, że mięśnie pracują beztlenowo, co powoduje ich zakwaszenie i ból.