Puszcza Białowieska – pomysł na ciekawy urlop

Puszcza Białowieska to wyjątkowe miejsce na wypoczynek w kontakcie z przyrodniczą i kulturową różnorodnością

Puszcza Białowieska jest znakomitym miejscem zarówno na weekendowe wyjazdy, jak i na dłuższy pobyt. Możemy tam wypocząć ekskluzywnie, zatrzymując się w trzy- czy czterogwiazdkowym hotelu, lub swojsko, w gospodarstwie agroturystycznym bądź na polu namiotowym. Do Puszczy Białowieskiej możemy zawitać na krótko, aby zwiedzić najważniejsze miejsca, albo zaplanować tam dłuższy wypoczynek, który pozwoli odetchnąć i zregenerować siły. Lepiej wówczas poznamy Białowieżę i samą puszczę, stopniowo odkrywając wiele jej uroków. O tym, że to wyjątkowe miejsce, upewni nas chociażby wizyta w ładnie położonym i nowoczesnym Muzeum Przyrodniczym w Białowieży. Jego zwiedzanie dobrze uznać za wstęp do dalszego poznawania Puszczy Białowieskiej.

Bogata historia
Na uwagę zasługuje ciekawa historia i bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Puszcza Białowieska przez stulecia była miejscem polowań polskich królów oraz carów Rosji, a pozostałości tych czasów można tu dziś spotkać. Zaliczają się do nich choćby dawne budynki gospodarcze z czerwonej cegły. Były one kiedyś przeznaczone dla strażników leśnych i administratora parku oraz na stajnie dla kozaków. Powstały wraz z carskim Pałacem Myśliwskim pod koniec XIX wieku, który teraz, niestety, zobaczymy tylko na rysunkach i zdjęciach. Park pałacowy został założony w stylu angielskim i zadziwia różnorodnością drzew i krzewów, wchodzi on też w obręb parku narodowego. Niedaleko stąd jest wejście do rezerwatu ścisłego. W rejonie Puszczy Białowieskiej mieszkają Białorusini, Polacy, Ukraińcy, a kilkadziesiąt lat temu żyli tu Niemcy i Żydzi. Różne narodowości, języki i religie stworzyły barwną mieszankę kulturową. Można ją dostrzec w tutejszych tradycjach, zwyczajach, pieśniach, rękodziele czy architekturze. W Białowieży znajdziemy jeszcze sporo dawnych drewnianych domów charakterystycznych dla Podlasia, zaś w Starej Białowieży jest mały skansen. Puszcza Białowieska kryje w sobie dużo ciekawostek, na przykład w Teremiskach, w puszczańskiej wsi, funkcjonuje Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego oraz teatr.

Niezwykły las
Puszcza jest celem podróży i badań wielu naukowców, biologów oraz ekologów niemalże z całego świata. To także prawdziwy raj dla osób lubiących przyrodę oraz łaknących spokoju i wytchnienia od miejskiego zgiełku. Do rezerwatu ścisłego, gdzie las jest niejako pozostawiony sam sobie i rośnie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, można wejść wyłącznie z przewodnikiem. Zobaczymy tam między innymi ślady dawnej działalności człowieka, na przykład bartników, którzy dawniej hodowali pszczoły w otworach wydrążonych w pniach drzew. Zaś w rezerwacie krajobrazowym Władysława Szafera znajduje się sporo kurhanów, czyli miejsc pochówku datowanych na X-XIII wiek. W niektórych puszczańskich rezerwatach są unikatowe typy roślinności charakterystyczne dla obszarów północy. W Puszczy Białowieskiej z pewnością można zakosztować prawdziwego leśnego życia: spać pod namiotem, rano podglądać zwierzęta z ambon, słuchać świergotu ptaków, zbierać poziomki, jagody i grzyby czy wędrować wzdłuż leśnych strumieni. Na przykład na ścieżce Żebra Żubra wczesnym rankiem możemy obserwować zwierzęta, w tym jakieś 50 gatunków rzadkich ptaków. Natomiast króla Puszczy Białowieskiej, żubra, przy odrobinie szczęścia zobaczymy na wolności bądź w rezerwacie pokazowym wraz z innymi leśnymi ssakami. W puszczy wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych pozwalających poznać piękno i bogactwo tego wyjątkowego lasu.