Rakieta tenisowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Tenis to popularny w Polsce sport, głównie za sprawą sukcesów Agnieszki Radwańskiej w ostatnich latach. Do jego uprawiania, niezbędna jest rakieta tenisowa.

Szukając w sklepach rakiety tenisowej, należy zwrócić uwagę na 6 podstawowych elementów: główkę, długość, wagę, balans, sztywność i układ naciągu.

Główka
Rozmiar główki rakiety tenisowej podaje się w calach kwadratowych. Małe (od 80 cali kwadratowych) odznaczają się wielką precyzją, ale trzeba uderzyć piłkę środkiem naciągu. Większe główki (od 115 cali kwadratowych) pozwalają na większą siłę i łatwość odbicia piłki, ale kosztem techniki. Dla średniozaawansowanych graczy najlepsze będą rakiety z główkami od 95 do 115 cali kwadratowych.

Długość
Standardowa długość rakiety tenisowej wynosi 27 cali. Dłuższe rakiety nadają piłce większą rotację, ale jest nią trudniej uderzać. Korzystniejsza jest również podczas serwisu. Dla początkujących najlepsza będzie rakieta tenisowa o długości 28 cali lub mniej.

Waga
Grając ciężkim sprzętem łatwiej kontrolować piłkę. Zwiększa się też w ten sposób siłę uderzenia. Nie można jednak wykonać szybkiego zamachu rakietą tenisową, przez co trzeba być przygotowanym na każdy manewr przeciwnika.

Balans
Rozróżniamy dwa rodzaje balansów: na główkę i na rączkę. Jest też poziom obojętny, czyli kompromisowy pomiędzy tymi dwoma opcjami. Balans 'na rączkę' wybierają gracze, którzy chcą sami nadać piłce siłę poprzez duży zamach i skupiający się na precyzji. Drugi rodzaj balansu rakiety jest dla zawodników ze słabym rozmachem.

Sztywność
Ta cecha widoczna jest przede wszystkim w sile uderzenia. Twarde rakiety powodują, że po odbiciu piłki, ta nie traci dużo siły. Miękkie sprzęty pozwalają na podkręcanie piłeczki, ale naciąg na rakiecie tenisowej musi być częściej wymieniany, ponieważ nie wytrzymuje on zbyt długo. Początkujący gracze powinni wybrać sztywne rakiety, ponieważ mają krótsze zamachy, więc dzięki temu wyborowi zwiększą siłę swoich odbić.

Naciąg
Naciąg rakiety tenisowej może być otwarty lub zamknięty. Te pierwsze niestety szybko się niszczą, ale pozwalają nadać piłce dużą rotację. Są odpowiednie dla graczy doświadczonych, którzy posiadają odpowiedni poziom techniczny umożliwiający jak najlepsze wykorzystanie wszystkich walorów tego typu rakiet.

Ostateczny wybór
Kupując rakietę tenisową trzeba się zdecydować między siłą a precyzją uderzenia. Większe, twardsze i cięższe sprzęty pozwalają poprawić ten pierwszy parametr i są one lepsze dla amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Wypośrodkowana rakieta jest dla graczy posiadających już jakieś doświadczenie w tym sporcie. Trzeba wtedy włożyć więcej siły swoich mięśni w każde odbicie piłki, ale można w ten sposób poprawić swoją technikę. Mając lekką i elastyczną rakietę, powinno nastawić się na skróty za siatkę i ciężkie do odbioru rotacje. Niestety każde mocniejsze uderzenie może się wtedy skończyć utratą naciągu.