Ramka do zdjęcia domowej roboty: jak ją zrobić

Kawałki szkła, porcelana, muszelki czy tektura to świetne materiały do wykonania ramki do zdjęcia domowej roboty.

Ramka do zdjęcia domowej roboty jest idealnym rozwiązaniem, aby nadać ulubionej fotografii wspaniałego, niepowtarzalnego charakteru. Może być ona idealnym elementem dekoracyjnym naszego salonu lub wspaniałą pamiątką. Wykonując ją własnoręcznie można również nadać jej charakter, który będzie idealnie pasował do wybranego zdjęcia.

 • Tradycyjna drewniana ramka
  Gdy cenimy sobie naturalny wygląd możemy wykonać ramkę z drewnianych deszczułek. Trzeba je tylko zbić w odpowiedni kształt, a potem pomalować. Dobrym rozwiązaniem jest też kupienie zwykłej drewnianej ramki w sklepie i udekorowanie bądź pomalowanie jej według własnego pomysłu. Tego typu gotowe drewniane ramki mogą stanowić idealną bazę do wykonywania różnego rodzaju ramek.
 • Ozdabianie drewnianej ramki
  Kupioną w sklepie zwykłą drewnianą ramkę można ozdobić praktycznie wszystkim. Za pomocą kleju na gorąco można przyklejać do niej różne drobiazgi. Do wakacyjnego zdjęcia świetnie nadają się zebrane w czasie wakacji małe, dekoracyjne muszle. Ciekawie wygląda również ramka ozdobiona zwykłym makaronem. W sklepach dostępne są makarony wszelkich kształtów, od świderek po muszelki aż do tych w kształcie literek. Wybór jest ogromny. Po przyklejeniu wybranego makaronu wystarczy go jeszcze pomalować i ramka gotowa. Można też do dekoracji wykorzystać drobne, kolorowe szkiełka, na przykład z rozbitego talerzyka, czy butelki lub ciekawe kamyczki. Wykonując mozaikę ze szklanych lub porcelanowych elementów będzie jednak trzeba użyć silniejszego kleju, który zwiąże szkło z drewnem.
 • Ramka z tektury
  Ciekawie wyglądają również zdjęcia umieszczone w zrobionych z falowanej tekturki ramkach. Takie ramki mają jednak jedną wadę - są podatne na zalanie wodą i nie chronią one fotografii, tak jak innego rodzaju ramki. Do wykonania ramki z tektury można użyć kartonu z pudełka lub przeznaczonej specjalnie do tego celu tektury kupionej w sklepach hobbystycznych. Ramkę można potem ozdobić kolorowymi wycinankami, bibułą, a nawet kawałkami kolorowego sznureczka. Wszystko zależy od wyobraźni wykonawcy. Można, na przykład, obkleić taką tekturową ramkę śmiesznym futerkiem, czy innym skrawkiem materiału z zabawnym nadrukiem. Należy jednak pamiętać, iż tektura nie jest tak wytrzymała i niektóre drobiazgi będą po prostu za ciężkie, aby je na niej umieścić. Powinno się zatem unikać kamyczków, muszelek, czy porcelanowych szkiełek.
 • Porcelanowa ramka do zdjęcia
  Bardzo interesująco wygląda również ramka do zdjęcia domowej roboty wykonana na ceramicznej bazie. Jest to ceramiczna ramka, bez jakichkolwiek rysunków, czy ozdób którą można dowolnie dekorować. Można ją kupić w cieszących się coraz większą popularnością sklepach dla hobbystów albo w zakładzie fotograficznym, a nawet w niektórych kwiaciarniach. Najlepsza do dekoracji będzie ramka biała. Daje ona najwięcej możliwości. Taką ramkę można malować w dowolne wzory farbkami akrylowymi, które się do tego celu idealnie nadają, a także doczepiać do niej elementy wykonane z modeliny lub masy solnej (na przykład miniaturowe kwiatki), aby nadać robionej przez nas ramce wielowymiarowość.