Real Gabinete Português de Leitura - najpiękniejsza biblioteka świata

Mieszczący się w stolicy Brazylii Real Gabinete Português de Leitura został zaprojektowany w stylu neomanuelińskim i oferuje największy zbiór książek w języku portugalskim poza granicami Portugalii.

Real Gabinete Português de Leitura z pewnością uznać można za jedną z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszą, bibliotekę na świecie. Budynek mieszczący się w byłej stolicy Brazylii - Rio de Janeiro - już z zewnątrz prezentuje się ciekawie i zachęca do odwiedzin, jednak to, co najbardziej wartościowe, znajduje się w jego wnętrzu. Aspirująca do miana raju dla wszystkich miłośników książki budowla przyciąga swoim pięknem i majestatem.

Real Gabinete Português de Leitura na zewnątrz

Cały budynek został zaprojektowany i wykonany w stylu neomanuelińskim, nawiązującym zarówno do gotyku, stylistyki orientalnej, jak i do rzeźb o morskich motywach. Pracę nad gmachem biblioteki rozpoczęto w czerwcu 1880 roku, natomiast uroczyste otwarcie miało miejsce siedem lat później, we wrześniu 1887 roku. Cztery posągi, zdobiące fasadę Real Gabinete Português de Leitura, przedstawiają wybitne postaci związane z historią Portugalii, między innymi żeglarza Vasco da Gamę i poetę Luísa de Camões. Związki budynku z literaturą podkreślają również cztery naścienne medale, na których zamieszczone zostały wizerunki słynnych pisarzy portugalskich. Więź łącząca Brazylię i Portugalię jest silna, a sam budynek pozwala poczuć ducha zamierzchłych, kolonialnych czasów. Warto zaznaczyć, że budowla znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Real Gabinete Português de Leitura w środku

Wnętrze biblioteki może stanowić istny raj dla wszystkich bibliofilów. Na bardzo bogaty inwentarz składa się około 350 tysięcy woluminów w języku portugalskim, w tym wiele jest tak zwanych "białych kruków", niespotykanych nigdzie indziej. Widok niezliczonej ilości półek, zapełnionych księgami po sam sufit, robi na oglądającym niespotykane wrażenie. Trudno tutaj oprzeć się myśli, że intelektualny dorobek człowieka jest tak pokaźny, że niemożliwy do całkowitego poznania. Od 1900 roku gmach Real Gabinete Português de Leitura jest otwarty dla wszystkich, a co roku odwiedza go prawie 55 tysięcy osób. Prócz dużej ilości wszelkiego rodzaju ksiąg, w bibliotece zobaczyć również można sporą kolekcję obrazów pędzla portugalskich malarzy takich jak Henrique Medina czy też José Malhoa. O atrakcyjności wnętrza biblioteki stanowi także wysoka na 170 cm rzeźba, wykonana z marmuru, srebra i kości słoniowej, oraz stalowy żyrandol, oświetlający pomieszczenie przeznaczone na czytelnię. Wszystko to sprawia, że pobyt w budynku Real Gabinete Português de Leitura zaciekawi nie tylko znawców książek, ale również innych sztuk, takich jak malarstwo, architektura czy rzeźbiarstwo.