Refleksoterapia - dla sprawności organizmu

Refleksoterapia, polegająca na uciskaniu wybranych punktów energetycznych, pomaga zwalczać wiele uciążliwych dolegliwości i może być uzupełnieniem tradycyjnego leczenia.

Refleksoterapia, nazywana czasem akupresurą wykorzystuje moc dotyku, aby usunąć stany napięć mięśniowych i inne przykre dolegliwości a także wspomagać leczenie wielu poważniejszych chorób. Refleksoterapia ma wielowiekową tradycję w wielu krajach, także w Polsce ma wielu zwolenników. Zbiegom możemy poddać się w specjalistycznych ośrodkach, niektóre prostsze masaże są możliwe do wykonania samodzielnie.

 

 

  • Jak wygląda zabieg refleksoterapii

Refleksoterapia zwykle zaczyna się od wprowadzenia organizmu w stan relaksu delikatnym masażem. Dzięki niemu skóra jest lepiej ukrwiona i rozgrzana a mięśnie rozluźnione, co ma pozytywny wpływ na skuteczność właściwej części zabiegu - akupresury. Specjalista wyszukuje wrażliwe punkty na całym ciele i przez odpowiedni ucisk stymuluje w nich przepływ energii, pomagając organizmowi zmobilizować siły i przystąpić do samoleczenia. Najwięcej punktów energetycznych znajduje się na stopach, dłoniach i głowie, dlatego większości zabiegów jest przeprowadzana właśnie w tych miejscach. Punkty, przypisane częściom ciała, które powinny zostać pobudzone są poddawane uciskowi, z początku lekkiemu, który stopniowo przybiera na sile.

 

  • Refleksoterapia - skuteczność

Lista dolegliwości, które refleksoterapia pomaga zwalczać, jest długa. Znajduje się w niej wiele przypadłości należących do tak zwanych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych stresem i przyspieszonym tempem życia. - bólów głowy i mięśni, skurczy mięśni, bezsenności, rozdrażnienia i depresji. Refleksoterapia popoprawia również krążenie krwi, metabolizm, oczyszczanie się organizmu i jego regenerację. Zabiegi mogą wspomagać skuteczność diet, ponieważ stymulują spalanie kalorii i czynności trawienne. Znane jest także działanie przeciwbólowe refleksoterapii. Może być też pomocna w zwalczaniu poważniejszych dolegliwości, ponieważ pobudza naturalne procesy samoleczenia się organizmu, jednak jest tylko uzupełnieniem tradycyjnego leczenia.

 

  • Refleksoterapia wykonywana samodzielnie

Złagodzenie dolegliwości lub poprawienie kondycji organizmu i ogólnego samopoczucia można uzyskać bez pomocy specjalisty. Refleksoterapia stóp może być wykonana w domu. Przed zabiegiem należy odpowiednio oczyścić i rozmiękczyć stopy peelingiem, pumeksem i kąpielą solankową. Przed uciskaniem punktów na ciele należy najpierw delikatnie wymasować całe stopy. Zabieg zaczyna się od śródstopia i lewej połowy ciała, po czym stopniowo przechodzi się do bardziej zewnętrznych punktów na stopie. W celu znalezienia odpowiednich punktów, warto posługiwać się specjalną mapą ciała, którą można znaleźć w specjalistycznych publikacjach lub w Internecie. Zbiegi przynoszą ulgę i mogą być często powtarzane.