Refluks żołądkowo - przełykowy i jego leczenie

Z dyskomfortem powstałym w wyniku refluksu żołądkowo-przełykowego najłatwiej sobie poradzić poprzez zmianę stylu życia i zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych.

Każdy zna to niemiłe doświadczenie związane z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku i dyskomfort, który po sobie pozostawia. Na refluks żołądkowo-przełykowy, bo o nim mowa, wpływ mają zarówno czynniki fizjologiczne, jak również psychiczne. Oddziałując na nie, można skutecznie poradzić sobie z refluksem i uniknąć szkód, jakie wyrządza w organizmie.

Czym jest refluks żołądkowo-przełykowy 

Spożywany przez nas pokarm miesza się w żołądku z kwasem solnym, który ma działanie silnie drażniące. Jeżeli dochodzi do cofania się treści z żołądka do przełyku, który jest wyścielony delikatną błoną śluzową, kwas uszkadza jego ściany powodując przykre dolegliwości - miedzy innymi uczucie pieczenia, zgagę, napływanie do ust piekącego płynu, rzadziej promieniowanie bólu do żuchwy i szczęki. Jeżeli taka sytuacja powtarza się często, mówimy o chorobie zwanej refluksem żołądkowo-przełykowym. Częsty kontakt przełyku z sokiem żołądkowym powoduje jego uszkodzenia - może dojść do stanu zapalnego, nadżerek, owrzodzeń, zwężenia przełyku, a nawet do uszkodzenia strun głosowych. Refluks może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku i płci, jednak należy mieć świadomość, że poprzez styl życia możemy na niego wpływać. Szczególnie narażone na refluks są osoby z nadwagą, zaburzeniami hormonalnymi, narażone na przewlekły stres, palące papierosy i pijące alkohol, zażywające leki antydepresyjne lub przeciwhistaminowe, choć może być on także skutkiem nieprawidłowego działania zwieracza (mięśnia oddzielającego przełyk od żołądka) lub zaburzenia opróżniania żołądka.

Postępowanie w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego

Ze względu na poważne szkody, które powstają w wyniku refluksu żołądkowo-przełykowego, niezbędne jest podjęcie leczenia i zmiana stylu życia. Przede wszystkim należy unikać sytuacji stresowych, zrezygnować z używek oraz zadbać o prawidłowe odżywianie. Posiłki powinny być spożywane często, lecz w małych ilościach, należy unikać potraw tłustych, soków z owoców cytrusowych i napojów gazowanych, które działają drażniąco na błonę śluzową przełyku. Zaleca się także unikanie długotrwałego przebywania w pozycji pochylonej, a podczas snu uniesienie wezgłowia łóżka - pozwoli to zmniejszyć dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-przełykowym. Osobom posiadającym nadwagę ulgę przyniesie utrata kilku kilogramów, ponieważ doprowadzi to do zmniejszenia ciśnienia wewnątrz brzucha. W leczeniu refluksu stosuje się również środki farmakologiczne, które zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego, wzmagają napięcie dolnego zwieracza przełyku oraz chronią błonę śluzową przed szkodliwym działaniem drażniących płynów. W ciężkich przypadkach refluksu żołądkowo-przełykowego stosuje się zabieg chirurgiczny, polegający na owinięciu górnej części żołądka wokół dolnej części przełyku, tworząc w ten sposób barierę oddzielającą je od siebie.