Refluks żołądkowy – naturalne metody leczenia

Refluks żołądkowy polega na cofaniu się treści żołądka do przełyku, istnieje jednak wiele naturalnych metod wspomagających walkę z tą dolegliwością.

Refluks żołądkowy jest często występującą dolegliwością układu pokarmowego. Najbardziej oczywistym objawem jest zgaga, której każdy doświadczył chociażby raz w życiu. Jeśli pieczenie w przełyku występuje częściej niż raz na kilka tygodni a dodatkowo czujemy ból w dołku sercowym, może to oznaczać początek choroby refluksowej. Polega ona na cofaniu sie treści żołądkowej do przełyku a powodem jest osłabienie mięśnia zwieracza żołądkowego. Chorobę tę w stadium zaawansowanym powinniśmy leczyć u lekarza ale możemy też łagodzić jej dolegliwości naturalnymi metodami.

Podstawowe zasady
Na refluks żołądkowy szczególnie narażone są osoby otyłe. W tym przypadku lekko strawna dieta i małe a częste posiłki to podstawowy sposób złagodzenia dolegliwości. Kolejną grupą są osoby narażone na nieustanny stres, podczas którego żołądek produkuje więcej kwasów. Należy więc skorzystać z metod redukcji stresu - mogą być to ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, medytacje a także uprawianie sportu. Choroba refluksowa pojawia się również u osób palących papierosy i spożywających alkohol. Obie substancje, nikotyna i alkohol, podrażniają śluzówkę układu pokarmowego, przyczyniając się do osłabienia mięśni przełyku. Ograniczenie używek to doskonały sposób na odzyskanie sprawności układu pokarmowego. Ważnym wskazaniem dla osób cierpiących na refluks żołądkowy jest to, by po zjedzeniu posiłku nie kłaść się od razu, tylko po około godzinie. Pamiętajmy, by siedząc nie uciskać brzucha.

Natura dla przełyku
Dolegliwości refluksu żołądkowego niweluje napar z lipy. Łyżeczkę ziół lub herbatkę zalewamy szklanką wody i pijemy trzy razy dziennie przed posiłkiem. Śluzorodnie i ochronnie na śluzówkę podziała siemię lniane, z którym postępujemy podobnie jak z zielem lipy, a po wystudzeniu popijamy małymi łyczkami kilka razy dziennie. Doraźnie może pomóc też wypicie kilku łyków mleka, ale nie poleca się mleka ze sklepu czyli UHT, powinno być nieprzetworzone. Naturoterapeuci podpowiadają też zjadanie kilku migdałów dziennie, które skutecznie uchronią przed nadkwaśnością żołądka. Kolejnym sposobem na złagodzenie objawów refluksu żołądkowego jest picie surowego soku z ziemniaka, około pól szklanki wypijamy dwa razy dziennie. Odkwaszająco na organizm podziała też wypijanie na czczo szklanki wody mineralnej z sokiem z pół cytryny, podobnie działa również sok grejpfrutowy.