Rejs wzdłuż Nilu - co można zobaczyć

Udając się na rejs wzdłuz Nilu należy koenicznie zobaczyć okolice Luksoru, leżace wzdłuż biegu rzeki miasta Edfu, Kom Ombo i Asuan, jak również wziać udział w jednej z innych atrakcji.

Wyruszając w podróż trzeba wiedzieć, że rejs nigdy nie rozpoczyna się pierwszego dnia pobytu w Egipcie. Po przylocie udamy się do hotelu, w którym pozostaniemy do dwóch dni. Jest to okres potrzebny na aklimatyzację w nowym miejscu. Ponadto podróż autokarem do Luksoru, z którego wypływa statek, tego samego dnia, co przyjazd do Egiptu byłby zbyt męczący dla większości podróżnych. Klasyczny rejs wzdłuż Nilu obejmuje wizytę w Luksorze, Edfu, Kom Ombo oraz Asuanie, z którego w zależności od wykupionej opcji wycieczki udamy się do kolejnego miejsca przeznaczenia lub hotelu.

 

 

  • Luksor i okolice
    Starożytne Teby, czyli Luksor posiadają wiele atrakcji związanych ze starożytnym Egiptem. Zwiedzanie warto rozpocząć od świątyni zwanej przez Egipcjan Południowym haremem Amona, która poprzez trzy kilometrową aleję sfinksów łączy się ze świątynią w Karnaku. Świątynia w Karnaku poświęcona została triadzie bóstw: Amonowi, Mut oraz Chonsu. Wśród kompleksu sakralnego to świątynia Amona robi największe wrażenie, chociażby ze względu na bliskość wież z piaskowca o wysokości czterdziestu trzech metrów. Innym wartym obejrzenia zabytkiem jest grobowiec królowej Hatszepsut, który został uchroniony w późniejszych latach przed grabieżami, dzięki lokalizacji na tym terenie chrześcijańskiego klasztoru. Na równinie wokół Teb można podziwiać tak zwane Kolosy Memnona, czyli dwa dwudziestometrowej wysokości posągi, które pilnują wejścia do zrujnowanej świątyni Amenhotepa III. Blisko Luksoru znajduje się słynna Dolina Królów, która obejmuje przeszło sześćdziesiąt grobowców z czasów starożytnego Egiptu. Najsłynniejszą budowlą nekropolii jest grobowiec Tutanchamona, który pomimo braku mumii, czy też bogactw umieszczanych podczas pochówku pozwala poczuć niezwykłą atmosferą minionych dziejów.
  • Edfu – Kom Ombo – Asuan
    Podróżując wzdłuż Nilu udamy się do Edfu, w którym znajduje się świątynia poświęcona bogu Horusowi. Jej imponujące rozmiary czynią z niej drugi najważniejszy obiekt sakralny po Karnaku. Udając się dalej w rejs wzdłuż Nilu dotrzemy do Kom Ombo, czyli starożytnego Pa-Sebek, w którym znajdują się pozostałości podwójnej świątyni powstałej w wyniku połączenia dwóch oddzielnych budowli. Ponadto warto zobaczyć doskonale zachowaną kaplicę Hathor chroniącą mumie krokodyli. Warto również obejrzeć reliefy przedstawiające narzędzia chirurgiczne, takie jak skalpele, narzędzia dentystyczne, czy odsysacze oraz wannę, w której wedle legendy kąpała się Kleopatra. Z kolei w Asuanie warte obejrzenia są: świątynia Chnum na wyspie Elefantyna, mauzoleum Agi Chana, czy też wyspa Kitchenera. Jednak jedną z największych atrakcji Asuanu są pobliskie kamieniołomy z niedokończonym obeliskiem, który przeznaczony był dla królowej Hatshepsut. Niestety ze względu na pojawienie się rys podczas obróbki kamienia, obelisk nie został przeniesiony z wyrobiska.
  • Dodatkowe atrakcje
    Podczas wyprawy obejmującej rejs wzdłuż Nilu można skorzystać z dodatkowych atrakcji. Wśród nich za dodatkową opłatą można skorzystać na przykład z lotu balonem, rejsu feluką – tradycyjną łodzią z żaglem, czy też wycieczek fakultatywnych (wizyta w wiosce nubijskiej, wyspie bananowej, czy podróż do miasta Abu Simbel). Ponadto dla uczestników rejsu wzdłuż Nilu organizowane są wieczorki tematyczne na statku pozwalające zapoznać się z egipską kulturą. Ciekawym urozmaiceniem rejsu są także wizyty arabskich handlarzy na łodziach, którzy oferują wiele ciekawych przedmiotów turystom oraz zapoznają z trudną sztuką targowania się, bez którego zakup w Egipcie jest niemożliwy.