Reumatyzm – jak zapobiegać

Reumatyzm to powszechne schorzenie, przestrzegając odpowiedniej diety, będąc aktywnym fizycznie oraz wykonując rutynowe badania można skuteczniej ustrzec się przed chorobą.

Reumatyzm to schorzenie dotyczące głównie osób starszych. Jest to potoczne określenie dolegliwości związanych z bólem stawów i mięśni. Choroby reumatyczne dzielą się na dwie główne grupy – o charakterze zapalnym i niezapalnym. Do tych pierwszych zalicza się między innymi reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, kolagenozy czy gorączkę reumatyczną. Do chorób reumatycznych o charakterze niezapalnym klasyfikują się takie schorzenia jak osteoporoza lub choroba zwyrodnieniowa stawów. Zatem pod nazwą reumatyzm kryje się wiele schorzeń dotyczących układu kostno – stawowego. Nieodpowiednia dieta, skłonności genetyczne, brak ruchu, siedzący tryb życia – to czynniki sprzyjające rozwojowi wielu chorób na tle reumatycznym. Najważniejsze jest to, że reumatyzmowi można skutecznie zapobiec, najważniejszy jest czas, im wcześniej zaczniemy dbać o nasze zdrowie, tym lepiej dla nas samych.

 

 

  • Ruch to zdrowie

Większość z nas nie ma czasu na codzienną aktywność fizyczną, a jedynym naszym ruchem jest kurs pomiędzy samochodem, a biurkiem w pracy. Najwyższa pora, aby zmienić swoje przyzwyczajenia – codzienna dawka ruchu pozwoli nam ustrzec się przed wieloma schorzeniami, nic bowiem nie działa lepiej na nasze stawy. Aktywny tryb życia to w dzisiejszych czasach już nie tylko przypadłość sportowców, każdy dbający o swoje ciało człowiek wie, jak wielkie znaczenie mają ćwiczenia fizyczne. Basen, rower, siłownia, zajęcia taneczne czy po prostu zwykły spacer – jest tak wiele możliwości, aby pożytecznie i zdrowo spędzić czas. Może zamiast dojeżdżać wszędzie samochodem, pora pomyśleć o zmianie środka transportu – rower nie tylko jest zdrowszym, ale i dużo tańszym rozwiązaniem. Codzienny spacer może okazać się zbawienny dla aparatu ruchowego naszego ciała, a my będziemy mogli zrelaksować się na świeżym powietrzu.

 

  • Inne sposoby walki z reumatyzmem

Na chwilę obecną nie istnieje cudowny środek, który pozwoli nam się w stu procentach zabezpieczyć przed chorobami reumatycznymi. Ważne jest aby pamiętać o odpowiednim ubiorze, zwłaszcza podczas zimnych i deszczowych dni należy zakładać ciepłe ubrania (istnieje teoria, że wilgoć sprzyja rozwojowi reumatyzmu). Chcąc uniknąć tego typu schorzenia powinniśmy przestrzegać odpowiedniej diety – nadwaga może być bowiem przyczyną wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów (są one wówczas bardzo obciążone). W razie odczuwania niepokojącego bólu w okolicy stawów należy udać się do specjalisty i skorzystać z porady ortopedy, chirurga czy neurologa. W razie konieczności zlecone zostanie wykonanie odpowiednich badań między innymi promieniami rentgena czy badanie krwi.