Rodzaje aplikatorów - puszek, pędzel, czy jeszcze coś innego?

Pędzle to najczęściej używany w makijażu rodzaj aplikatorów, ponieważ najdokładniej rozprowadzają one kosmetyki, inne aplikatory to gąbeczki i puszki.

Makijaż dla kobiet jest zwykle bardzo istotną czynnością. Nieodzowne do jego wykonania są dobrze dobrane kosmetyki; natomiast często zgadza się, że o tym, czy makijaż podkreśli urodę, decyduje również wybór właściwego rodzaju aplikatorów do kosmetyków.

 

 

  • Pędzle jako najbardziej popularny rodzaj aplikatorów

Najczęściej polecanymi i używanymi akcesoriami do aplikacji kosmetyków są pędzle. Mogą być wykonane z włosia syntetycznego, ale również z naturalnego, na przykład z włosia sobola, wiewiórki, kucyka, kozy czy czerwonej kuny. Pędzle używane do nakładania pudru, różu, bronzera, cieni do powiek, eyelinera lub malowania ust powinny być wykonane z włosia naturalnego. Taki pędzel sprawi, że kosmetyk zostanie dokładniej i równomierniej rozprowadzany na skórze. Dla alergików natomiast poleca się stosowanie pędzli wykonanych z włosia syntetycznego - nie uczulają oraz są bardziej trwałe. Pędzle to rodzaj aplikatorów, które nadają się właściwie do nakładania każdego kosmetyku, bez względu na jego typ czy konsystencję. Oczywiście konieczne jest wybranie odpowiedniego pędzla do kosmetyku, który będzie nim aplikowany. Do nakładania płynnych kosmetyków, takich jak podkład czy korektor, należy użyć pędzli wykonanych ze sztucznego włosia i płaskich. Natomiast do aplikacji wszelkiego rodzaju prasowanych czy sypkich kosmetyków, najlepsze są pędzle wykonane z naturalnego włosia, dopasowane kształtem i wielkością do powierzchni skóry, na której będą używane.

 

  • Pozostałe typy aplikatory: puszek oraz gąbeczki 

Puszek to specyficzny rodzaj aplikatora. Ma najczęściej okrągły kształt i wykonany jest z wysokiej jakości materiału, na przykład aksamitu. Jego zadaniem jest aplikacja sypkiej postaci pudru. Dobrej jakości puszki nadają się do rozprowadzania pudru matującego na twarzy, ponieważ sprawiają, że kosmetyk jest na niej niewidoczny. Pozostałe puszki zwykle polecane są do aplikowania pudru na resztę ciała. Kolejnym rodzajem aplikatorów są gąbeczki. Tych, które dołącza się do opakowań pudrów, różów czy bronzerów w formie prasowanej, nie poleca się stosować regularnie. Ich wadą jest to, że bardzo trudno za ich pomocą równomiernie rozprowadzić kosmetyk, mogą tworzyć na twarzy zbyt grubą warstwę kosmetyku i w konsekwencji efekt "maski". Gąbeczki silikonowe zaś są doskonałe do wykonania kryjącego makijażu za pomocą płynnych fluidów. Trzeba pamiętać, by gąbeczki starannie oczyszczać po każdym użyciu.