Rodzaje deformacji paznokci stóp - rozpoznaj i lecz!

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie deformacji paznokci stóp, a następnym jej wyleczenie.

Stopy podobnie, jak dłonie są wizytówką każdego człowieka. Szczególnie ważne stają się latem, kiedy to pogoda zmusza nas do założenia sandałów i klapek odkrywających palce. Problem pojawia się w momencie, kiedy cierpimy na któryś z rodzajów deformacji paznokci stóp. Kolorowy lakier z pewnością nie pomoże. Należy rozpoznać wroga i wyleczyć.

 
Najczęstsze deformacje paznokci stóp

Bielactwo prążkowane, które charakteryzuje się poprzecznymi białymi przebarwieniami na płytce paznokcia. Jest spowodowane urazami mechanicznymi lub dziedziczone. Bruzdy poprzeczne, jak sama nazwa wskazuje, są to poprzeczne zagłębienia na paznokciu. Wywołują je urazy, najczęściej spowodowane złą pielęgnacją paznokci. Ubytki kropkowate wyglądają jak okrągłe ubytki w płytce. Wywołuje je złe odżywianie płytki. Taka deformacja paznokci stóp towarzyszy często łuszczycy. Zgrubienia w obrębie paznokcia, to wybiórcze zgrubienia płytki paznokciowej, które towarzyszą urazom, odmrożeniom i grzybicy. Palce dobosza albo paznokcie zegarkowe. Nazwa pochodzi od wyglądu płytki, która przypomina szkiełka zegarkowe, a jest to spowodowane niedotleniem organizmu oraz chorobami serca i płuc. Łamliwość i kruchość jest spowodowane najczęściej niedoborem magnezu i krzemu. Oddzielanie się płytki paznokciowej, które jest spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, najczęściej antybiotyków.

 
Sposoby radzenia sobie z problemami paznokci stóp

Należy zacząć od diety. W wielu przypadkach winę za brzydki wygląd paznokci stóp ponosi źle dobrana dieta i niedobór mikro i makroelementów. Pożywienie powinno zawierać dużą ilość warzyw i owoców, które dostarczają organizmowi wszystko, co niezbędne. Kolejnym krokiem jest odpowiednia higiena stóp. Dokładne i częste mycie, dezynfekcja obuwia oraz odpowiednia bielizna zapobiega nadmiernemu rozwijaniu się bakterii i drobnoustrojów odpowiedzialnych za powstawanie grzybicy oraz innych schorzeń. Pedicure powinien być wykonywany systematycznie, ale bardzo ostrożnie, ponieważ nieumiejętne jego wykonanie jest częstym powodem deformacji paznokci stóp. Zawsze narzędzia służące do pedicure powinny być czyste i używane przez jedną osobę. Także buty mogą spowodować zniekształcenie płytek paznokci. Źle dobrane obuwie, które uciska, może spowodować urazy paznokci, w wyniku których płytka ulega odkształceniu. Niektóre problemy z paznokciami są wskazówką do poważniejszych schorzeń innych narządów. Najlepiej może to ocenić lekarz. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do dermatologa, który przepisze leki dla poważniejszych zmian na paznokciach, a następnie skieruje do odpowiedniego specjalisty, jeśli deformacja paznokci stóp może oznaczać inną dolegliwość w naszym organizmie.