Rodzaje kaw w kawiarni - poradnik dla początkujących kawoszy

Kawiarniany nowicjusz powinien wybierać rodzaje kaw dostosowane do własnego gustu - mocne espresso, delikatne kawy z mlekiem lub inne, bardziej oryginalne wersje tego popularnego napoju.

Wybór kaw w kawiarniach jest tak szeroki, że nawet osoby, które na ogół nie przepadają za kofeiną, znajdą coś dla siebie. Profesjonalne kawiarnie mają możliwość przyrządzenia napojów dużo bardziej wyrafinowanych niż te, których próbujemy w domu, dlatego warto skorzystać z ich oferty. Warto wcześniej poznać rodzaje kaw, aby wybrać najbardziej zachęcającą propozycję.

Espresso - czysty smak kawy

Pomimo, że różne rodzaje kaw mogą przypominać espresso wyglądem lub zapachem, espresso swoją głębią smaku przewyższa wszystkie kupione w sklepie i własnoręcznie zaparzone mieszanki. Przygotowuje się je z ciemno palonej, świeżo zmielonej Arabiki w specjalnym ekspresie ciśnieniowym. Profesjonalna maszyna potrafi wydobyć z ziaren pełnię smaku, dlatego kawa espresso jest mocna, aromatyczna, jednak nie tak gorzka jak parzona w zwykły sposób kawa.

Łagodne rodzaje kaw

Początkujący kawosze, nieprzyzwyczajeni do dużej ilości kofeiny, powinni najpierw próbować delikatniejszych napojów. Jednym z nich jest popularne cappuccino, zawierające mocne espresso z dodatkiem mleka i mlecznej piany. Podobne w smaku jest Cafe au lait (lub we włoskim brzmieniu Caffe latte) - kawa z mlekiem i Cafe macchiato - kawa z kilkoma łyżkami mlecznej pianki. Bardziej efektowną wariacją kawy z mlekiem jest Latte macchiato - trójwarstwowa kawa podawana w wysokiej szklance.

Ciepło- zimno, czyli rodzaje kaw na każdą porę

Wyśmienitą propozycją na zimowe wieczory jest Cafe valdostano - rozgrzewający kawowy napój z dodatkiem czekolady, wina, wódki lub mocnego likieru i korzennych przypraw. Jeśli w porze upałów potrzebujemy raczej chłodnego lekkiego napoju, dobrym wyborem będzie kawa mrożona - wspaniały deser z kawy, bitej śmietany, lodów waniliowych i czekoladowej posypki lub aromatyzujących dodatków.

Ciekawe rodzaje kaw

Osoby, które chcą spróbować czegoś bardziej wyszukanego powinny zamówić ciekawsze rodzaje kaw. Dostępnym w większości kawiarni przykładem oryginalnej mieszanki jest Irish coffee - kawa z whiskey i bitą śmietaną. Wielbiciele czekolady powinni wypróbować Wiener melange - napar kawowy z ciepłym mlekiem i z topioną czekoladą, lub podobnego w składzie Espresso cafe mocha. Flavoured latte to różne rodzaje kaw aromatyzowane syropem smakowym - waniliowym, wiśniowym, rumowym, kokosowym i w innych wersjach. Oryginalny smak ma również Espresso romano - mocna kawa z dodatkiem soku z cytryny i otartą skórką cytrusa.

Z nami zarobisz łatwo i szybko