Rodzaje peelingów i ich zastosowanie

Wśród rodzajów peelingów wymienia się mechaniczne oraz chemiczne, mogą one tylko oczyszczać i wygładzać skórę albo spłycać blizny czy nawet zmarszczki.

Złuszczanie skóry jest zabiegiem, który powinien być wykonywany systematycznie, ponieważ zapewni to odpowiednie oczyszczenie, wygładzenie, poprawienie kolorytu i ukrwienia skóry. Równie ważny jest właściwy dobór rodzaju peelingu do potrzeb cery.

 

 

  • Typy peelingów mechanicznych

Najbardziej popularnym rodzajem peelingu (złuszczania naskórka) są mechaniczne peelingi. To najczęściej scruby, czyli kosmetyki zawierające ścierające drobinki, które podczas masażu złuszczają zrogowaciały naskórek. Takie peelingi znajdują zastosowanie nawet w codziennym oczyszczaniu porów skóry z sebum (jeśli drobiny ścierające są delikatne). Wśród mechanicznych peelingów wymienia się również mikrodermabrazję czyli peeling wykonywany za pomocą aparatu emitującego złuszczające mikrokryształki. Peelingiem mechanicznym jest również dermabrazja oraz brushing. Pierwszy peeling polega na ścieraniu naskórka za pomocą urządzenia, które działa na zasadzie wirującej tarczy. Jest to głęboka i inwazyjna metoda złuszczania. Mikrodermabrazję i dermabrazję przeprowadza się w przypadku usuwania lub niwelowania widoczności głębszych przebarwień skóry, typu blizny posłoneczne lub potrądzikowe, drobnych zmarszczek, bardzo rozszerzonych porów, utraty jędrności skóry, łojotoku, a nawet w usuwaniu tatuaży. Brushing zaś to złuszczanie martwego naskórka za pomocą specjalnej szczoteczki do twarzy lub urządzenia wyposażonego w obrotowe szczoteczki. jest doskonały dla poprawienia ukrwienia w grubej skórze. Stosuje się go także w demakijażu, oczyszczaniu ciała i twarzy z zanieczyszczeń, poprawy nawilżenia, gładkości i kolorytu skóry.

 

  • Rodzaje chemicznych peelingów

Ten rodzaj peelingów charakteryzuje się złuszczaniem skóry za pomocą aktywnych substancji chemicznych, które rozpuszczają komórki. Zalicza się do nich peelingi enzymatyczne, ziołowe lub kwasami owocowymi. Pierwsze występują w formie kremów, które nakłada się na skórę w celu rozpuszczenia przez enzymy obumarłego naskórka. Ziołowy peeling polega na wcieraniu w skórę mieszanki ziół, która wywołuje zaczerwienienie i złuszczanie się naskórka. Eksfoliacja za pomocą kwasów owocowych przebiega najczęściej bez widocznego łuszczenia się naskórka. Polega na wykonaniu serii zabiegów nakładania na twarz preparatów ze złuszczającymi skórę kwasami. Podobnie jak mikrodermabrazję, dermabrazję czy peeling ziołowy, zabieg ten najlepiej przeprowadzić w salonie kosmetycznym. Peeling enzymatyczny służy do oczyszczenia skóry i pozbawienia jej obumarłego naskórka, zaś pozostałe peelingi chemiczne należą do średnio głębokich i znajdują zastosowanie w spłycaniu zmarszczek mimicznych, blizn, przebarwień, brodawek płaskich, rozstępów, rozszerzonych porów czy piegów.