Rodzaje pieluszek dla dzieci

Występuje wiele rodzajów pieluszek, najogólniej można podzielić je na wielorazowe lub jednorazowe oraz na wykonane z tetry lub tkanin biodegradowalnych.

Na rynku jest kilka rodzajów pieluszek dla dzieci. Typy pieluch wyodrębniane są najczęściej na podstawie wieku dziecka, tego, czy pieluchy przeznaczone są do jednokrotnego czy wielokrotnego użycia, materiału, z którego są wykonywane oraz ich budowy i kształtu.

Pieluszki jednorazowe

Pieluchy przeznaczone do jednokrotnego użycia występują w formie majteczek zapinanych na rzepy. Ten rodzaj pieluszek posiada bardzo chłonny wkład w postaci kuleczek, które mocz zamieniają w żel. Pozwala to na uniknięcie odparzeń skóry dziecka w kontakcie z moczem, gdyż nie wydobywa się on na zewnątrz pieluchy. Ponadto nie trzeba zmieniać ich zaraz po zmoczeniu się dziecka. Wśród jednorazowych pieluch można znaleźć także modele przeznaczone dla wcześniaków, czyli w najmniejszym rozmiarze. Nadto można także zakupić pieluchę jednorazową o budowie dostosowanej do potrzeb noworodków - na przykład ze specjalnym wycięciem na gojący się pępek.

Pieluchy wielorazowe

Na rynku dostępne są już nowoczesne rodzaje pieluszek, które są wykonane z tkanin naturalnych, przez co zapobiegają reakcjom uczuleniowym na sztuczne materiały, z których produkuje się pieluchy jednorazowe. Pieluszki wielorazowe mają krój majteczek, które po użyciu pierze się w pralce, zaś po wysuszeniu można je ponownie użyć. Wykonane są z naturalnych materiałów, na nie zakłada się tak zwane otulacze, które zrobione są z miękkiej i przepuszczającej powietrze tkaniny; jest to najczęściej czysta wełna lub materiał poliestrowy. Pieluchy wielorazowe mają tę przewagę nad jednorazowymi, że najczęściej nie powodują odparzeń, uczuleń i nie jest konieczne smarowanie skóry dziecka kremem przed przewinięciem go. Ponadto występują często w rozmiarze uniwersalnym, to znaczy mogą być dopasowywane do gabarytów dziecka dzięki regulacji ich wielkości, najczęściej za pomocą nap.

Pieluchy tetrowe i biodegradowalne

Pieluszki wykonane z tetry wymagają zmieniania ich po każdorazowym wypróżnieniu się dziecka. Tetra nie absorbuje bowiem całej wilgoci, co może grozić odparzeniami skóry dziecka. Ekologicznym rozwiązaniem jest kupno pieluch, wykonanych z biodegradowalnych materiałów. Jest to rodzaj pieluszek, do których produkcji użyto tkanin, które można kompostować. Najczęściej wykonane są z niebielonych materiałów, a ich wkład chłonny stanowi celulozowy absorbent. Pieluszki biodegradowalne najczęściej pozwalają uniknąć odparzeń i uczuleń skóry, są również bardzo chłonne.