Rodzaje tatuaży - na jaki się zdecydować?

Decyzja o wyborze rodzaju tatuażu powinna być dojrzała i przemyślana, musi być podyktowana nie tylko gustem, ale przede wszystkim aspektami zdrowotnymi.

Tatuaż to malowidło wykonane na skórze poprzez wszczepienie za pomocą igły barwnika pod naskórek. Różne rodzaje tatuaży znane były już w starożytności. Różnią się one wielkością, kolorystyką; mogą stanowić teksty, symbole, kwiaty, zwierzęta, czy też postaci fantastyczne. Poprzez tatuaż wyraża się osobowość, poglądy oraz zamiłowania.

Rodzaje tatuaży

Główne rodzaje tatuaży to tatuaże trwałe oraz tymczasowe. Trwałe wykonywane są za pomocą igły i silnej farby, pozostają na skórze przez całe życie. Ze względu na kolorystykę można wyróżnić tatuaż czarno-szary oraz tradycyjny (czarne kontury, żywe kolory). Popularne są również tatuaże o delikatnych konturach, zawierających dużo szczegółów (tatuaż subtelny) oraz – przeciwnie – przedstawiające czarne, zdecydowane kształty (tatuaż kultowy). Gdy tatuaż pokrywa dużą powierzchnię ciała, mamy do czynienia z orientalnym rodzajem tatuażu. Domeną tego malowidła jest sukcesywne domalowywanie go – zależnie od nastroju czy przeżyć. Prawdziwą sztuką na ciele są tatuaże realistyczne, przedstawiające głównie portrety i sceny naturalne. Wiele z tych form można zastosować również w przypadku tatuażu tymczasowego. Wszczepiana pod skórę henna utrzymuje się na skórze około miesiąca, roku lub trzech lat. Najmniej inwazyjnym rodzajem tatuażu jest jednak tatuaż wykonywany henną na powierzchni skóry – schodzi on już nawet po tygodniu.

Jaki tatuaż wybrać?

Przed wykonaniem tatuażu należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcę nosić dany wzór przez całe życie? Jeśli jesteśmy pewni, że ma on stanowić trwałą ozdobę, możemy wykonać tatuaż trwały. Przed wykonaniem zabiegu, należy się upewnić, czy nie jest się uczulonym na składniki wszczepianej farby. Tatuaż trwały jest bowiem przeznaczony dla osób, które takiej alergii nie posiadają. Należy również pamiętać, że wykonywanie tego rodzaju tatuażu jest bolesne i niesie ryzyko powikłań zdrowotnych. Dla osób, które nie są zbyt odporne na ból oraz nie do końca są zdecydowane na wzór tatuażu, poleca się jednak wykonanie tatuażu tymczasowego – zwłaszcza w przypadku osób bardzo młodych. Taki rodzaj tatuażu można zmienić w trwały, jeśli już będziemy całkowicie na niego zdecydowani. W przypadku zaś zmiany decyzji, nie musimy narażać się na kosztowne, bolesne i często mało skuteczne, usuwanie tatuażu trwałego.