Rodzaje zapalenia jelit i sposoby zapobiegania im

Przyczyn zapalenia jelit może być wiele, a nieleczona choroba – jak na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego – może być zgubna w skutkach.

Jelita są jednym z elementów układu pokarmowego i w głównej mierze odpowiadają za trawienie. Żyje w nich wiele bakterii, które są odpowiedzialne za utrzymywanie naturalnej równowagi w jelitach. Zapalenie jelit to często choroba przewlekła, objawiająca się uporczywym bólem, nudnościami, wymiotami i szeregiem innych symptomów zależnych od rodzaju choroby i czynnika, jaki ją wywołuje.

 

 • Praca jelit i objawy stanu zapalnego
  Jelita to bardzo ważna część układu pokarmowego. W jelicie cienkim zachodzą procesy trawienne, w jelicie grubym zachodzi wtórne wchłanianie wody i soli mineralnych, a także tworzenie kału z niestrawionego pokarmu. W momencie, gdy boli nas brzuch, nie musi to koniecznie oznaczać przejedzenia czy spożycia czegoś nieświeżego. Jednym z pierwszych objawów zdradzających zapalenie jelit jest właśnie ból, wywołany zaburzeniem ich równowagi bakteryjnej.
   
 • Zespół jelita drażliwego
  Jest to przewlekłe (trwające co najmniej 3 miesiące), powstałe spontanicznie zapalenie jelit, któremu nie towarzyszą żadne inne odchylenia, jak na przykład zmiany biochemiczne. Charakteryzuje się silnymi bólami brzucha i zaburzeniem rytmu wypróżnień, a także wymiotami, bólami głowy i uczuciem zmęczenia. Niestety nie ma jednego skutecznego leku na tę chorobę. Leczenie zespołu jelita drażliwego polega jedynie na łagodzeniu objawów: unikaniu stresu, trzymaniu odpowiedniej diety i przyjmowaniu odpowiednich leków.
   
 • Rzekomobłoniaste zapalenie jelit
  Jest to ostra choroba jelita cienkiego lub grubego wywoływana przez bakterię Clostridium difficile, a konkretniej przez toksyny wytwarzane przez ten drobnoustrój. Głównymi objawami są: biegunka, gorączka i ból brzucha, a w ciężkim przebiegu choroby także odwodnienie, wstrząs i obrzęki. Powikłania tej choroby wymagają leczenia chirurgicznego, w innych przypadkach stosuje się metronidazol lub wankomycynę (antybiotyki) a także duże ilości płynów.
   
 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  Ta choroba zaliczana jest do nieswoistych zapaleń jelit i objawia się zapaleniem błony śluzowej odbytu lub jelita grubego. Jest to choroba przewlekła, której towarzyszą także bóle brzucha, długotrwałe biegunki i zaparcia, krew w stolcu i utrata wagi. Poza objawami w obrębie jelita może dochodzić także do zapalenia stawów i problemów z oczami. Tego typu zapalenie jelit cechuje się dwoma fazami - objawową i remisyjną (taką, w której brak jest objawów). Wrzodziejące zapalenie jelita grubego leczy się w dwójnasób: farmakologicznie bądź chirurgicznie. Do tego dochodzi też często specjalna dieta, która zmienia się w zależności od fazy choroby (objawowej lub remisyjnej). W przypadku farmakologii stosuje się takie leki, jak aminosalicylany, glikokortykosteroidy, leki przeciwbakteryjne i immunopresyjne.