Romantyczne zdjęcia dla par: wskazówki dla amatorów

Romantyczne zdjęcia dla par to przede wszystkim dobre wykorzystanie światła, fokus na pierwszy plan fotografii oraz zadbanie o odpowiedni nastrój na planie.

Romantyczne zdjęcia dla par nie muszą być efektem pracy fotografa specjalisty. Owszem, im bardziej doświadczona osoba stanie za obiektywem, tym większe szanse na lepsze wykorzystanie funkcji aparatu. Jednak gdy usługi takiego specjalisty okażą się zbyt drogie lub niedostępne z innych powodów, można poprosić kogoś ze znajomych, przy kim para czuje się swobodnie. Ostatecznie, pozostaje samodzielna opcja ze statywem i samowyzwalaczem.

Światło, kolory i barwy

Jednym z najważniejszych elementów przy robieniu romantycznych zdjęć dla par jest światło. Najlepsze obrazy wychodzą zazwyczaj w warunkach takich jak półmrok. Może on być spowodowany na przykład zachodem lub wschodem słońca, delikatnym i subtelnym blaskiem świecy, tajemniczą poświatą księżyca lub panującym na planie półcieniem. Tego typu naświetlenie dodaje fotografii wyjątkowej aury. Zdjęcie przy zwykłym i pełnym świetle będzie pozbawione emocji. Wzmocnienie pożądanego efektu w przypadku zdjęć romantycznych uzyskujemy także poprzez wykonanie fotografii czarno-białej lub w sepii. Zbyt duża ilość kolorów rozprasza i odwraca uwagę od tego co najważniejsze, czyli od wyrazu twarzy zakochanych, ich spojrzeń czy nawet sposobu, w jaki para się dotyka, tworząc na zdjęciu jedność. Zdjęcia kolorowe mogą oczywiście także zapewnić romantyczny efekt. Należy wtedy jednak pamiętać, by ubrania obu osób były w bardziej stonowanych kolorach oraz by miały możliwie najprostszą fakturę. Należy zatem unikać wszelkich pasków, kropek oraz innych wzorów czy nadruków. Ważne jest nawet to, by partnerzy dobrali wspólnie swoje ubrania tak, by te nie kontrastowały ze sobą barwą ani stylem. Bez tego efekt jedności będzie zakłócony.

Sceneria, tło i fokus

W przeciwieństwie do zwykłych zdjęć turystycznych, które wykonujemy najczęściej, drugi plan romantycznego zdjęcia dla par jest sprawą drugorzędną. Osoba wykonująca zdjęcie powinna skoncentrować się w 90% na osobach fotografowanych. Tło jest tylko dodatkiem, a w przypadku większego zbliżenia na sylwetki postaci, dodatkiem zbędnym. Gdy mimo wszystko zdecydujemy się na romantyczne zdjęcie z widokiem, tło nie może zdominować fotografii. Oznacza to, że powinno się unikać scenerii przepełnionych kolorami, obiektami czy ruchem. Oczywiście nie jest to zabronione. Warto wtedy wykorzystać funkcję dłuższego czasu naświetlania. Wymaga ona od fotografowanej pary pozowania bez najmniejszego ruchu przez dłuższą chwilę, ale uzyskujemy ciekawy efekt wyrazistych postaci na tle rozmazanym kolorami i światłem, jakby czas dla zakochanych zatrzymał się, a świat wokół nich pędził dalej. Na koniec pamiętajmy, że do takiej sesji należy podejść zrelaksowanym i swobodnym. Zapewnienie odpowiedniego nastroju to obowiązek zarówno fotografa jak i fotografowanych. Romantyczna muzyka lub chwila dla siebie mogą okazać się bardzo pomocne. Bez tego zdjęcie będzie wyglądało sztucznie i nieszczerze i cały wysiłek pójdzie na marne.