Ropne wypryski na twarzy: jak sobie z nimi radzić

Aby poradzić sobie z ropnymi wypryskami na twarzy warto wypróbować zarówno domowymych sposobów jak i specyfików do pielęgnacji cery dostępnych w aptece.

Ropne wypryski na twarzy pojawiają się najczęściej u nastolatków. Burza hormonów , związana z dojrzewaniem młodego organizmu, wywołuje u nich mniej lub bardziej nasilone postaci trądziku młodzieńczego. Także dorośli skarżą się często na wyjątkowo szpecące i trudne do usunięcia ropne wypryski na twarzy.

 

 

  • Domowe sposoby na ropne wypryski

Stan skóry z ropnymi wypryskami mogą poprawić domowe maseczki i okłady. Doskonała dla tłustych cer z wypryskami jest maseczka z gotowanej marchewki, bowiem lekko wysusza skórę. Okłady z kapusty działają kojąco i antyseptycznie na skórę oraz usuwają z niej toksyny. Wystarczy zmiksować parę liści tego warzywa i natrzeć uzyskaną miksturą skórę pokrytą wykwitami. Następnie trzeba nakryć twarz gazą i zabezpieczyć plastrami na kilka godzin. Ropne wypryski na twarzy skuteczne leczą także maseczki ze startego ogórka (łagodzi, nawilża, zwęża pory), rzepy (doskonale odkaża skórę) bądź czosnku (ma działanie antybakteryjne). Polecana jest także maseczka z drożdży, wymieszanych na gęstą papkę z odrobiną mleka. Drożdże, ze względu na dużą zawartość witamin z grupy B oraz makroelementów, doskonale oczyszczają, wzmacniają i odżywiając cerę trądzikową.

 

  • Środki apteczne

Ropne wypryski na twarzy należy przede wszystkim odkazić, na przykład spirytusem salicylowym. Nakłada się jego kropelkę na wacik i przykłada do wykwitu na kilka chwil. Pryszcz jest wtedy zdezynfekowany i dodatkowo lekko wysuszony przez alkohol. Delikatne działanie ściągające oraz odkażające ma również pasta lub maść cynkowa, którą można dostać bez recepty. Ponadto warto zaopatrzyć się w punktowe preparaty na wypryski, najlepiej w aptece. Najlepsze są zawierające antybiotyk, bo już po kilku aplikacjach na noc ropne wypryski na twarzy znacznie się zmniejszają. Gdy ropne wykwity pojawiają się na skórze masowo, bardzo często lub wyjątkowo trudno się goją, trzeba zasięgnąć rady specjalisty. Dermatolog ustali przyczyny stanów zapalnych skóry oraz przepisze odpowiednie leki, najczęściej antybiotyki doustne i specjalistyczne maści na receptę.

 

  • Pielęgnacja skóry z ropnymi wypryskami

Ważne jest, aby nie dotykać, rozdrapywać, a szczególnie próbować wyciskać ropnych wyprysków na twarzy. Można przez to nabawić się bardzo szpecących i trudnych do usunięcia blizn. Ponadto stan zapalny zaognia się, bakterie mogą rozprzestrzenić się na całą twarz i pozbycie się ropnego wykwitu trwa o wiele dłużej. Zabronione jest stosowanie peelingów mechanicznych, gdyż bardzo podrażniają wrażliwą skórę z ropnymi wypryskami. Twarz zaleca się myć łagodnymi środkami (najlepiej aptecznymi emulsjami do mycia skóry wrażliwej) i delikatnie osuszać miękkim ręcznikiem. Należy używać nawilżających kremów na dzień, które są niekomedogenne (nie zatykają porów), najlepiej z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Raz lub dwa razy w tygodniu stosować można maseczki oczyszczające, na przykład na bazie różnego rodzaju glinek.