Rowerem wokół Bałtyku – Szlak Hanzeatycki (EuroVelo 10)

Rowerowa podróż Szlakiem Hanzeatyckim to ciekawy sposób na spędzenie urlopu. Szlak prowadzi wokół Morza Bałtyckiego i pozwala na podziwianie różnorodności jego wybrzeży oraz zwiedzenie wielu nowych krajów.

Każdy rowerzysta dobrze wie, o ile łatwiej jest jechać przeznaczoną dla rowerów ścieżką, aniżeli jezdnią wśród rozpędzonych samochodów. Jedną z ciekawych dróg rowerowych, obfitujących w atrakcyjne miejsca jest Szlak Hanzeatycki, prowadzący dookoła Morza Bałtyckiego.

 

 • Szlak Hanzeatycki na terenie Polski
  Odcinki należące do Szlaku Hanzatyckiego na terenie Polski oznaczone są, jako Zielony Szlak Rowerowy R-10. Prowadzi on głównie ścieżkami leśnymi oraz mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Część trasy prowadzi drogami wojewódzkimi. Trasa na terenie Polski rozpoczyna się przy przejściu granicznym Świnoujście - Ahlbeck, z początku prowadzi ulicami miasta, aby w końcu dotrzeć do perełki Świnoujścia - Dzielnicy Nadmorskiej o charakterze uzdrowiskowym. Następnie szlak prowadzi między innymi przez słynące z Festiwali Gwiazd Międzyzdroje, Kołobrzeg, Jarosławiec i Ustkę, by następnie znaleźć się w Gdyni. Będąc tam warto obejrzeć Gdyńskie Oceanarium. Przejeżdżając przez Sopot, warto zsiąść z roweru i przespacerować się znanym molo, a w Gdańsku zrobić przerwę na spacer po rynku. Miłośników historii, zainteresować może zamek we Fromborku, który jest kolejnym, po Elblągu większym miastem, przez które prowadzi Szlak Hanzeatycki. Szlak ten kończy się na terenie miasta Gronowo.
   
 • Szlak Hanzeatycki poza granicami Polski
  Jadąc Szlakiem Hanzeatyckim od Świnoujścia pierwszym obcym państwem będzie Rosja. Następnie zwiedzimy kolejno północnych sąsiadów Polski - Litwę, Łotwę i Estonię, by na chwilę znów zawitać w Rosji, przejeżdżając przez Petersburg. Po jego opuszczeniu przywitają nas skaliste, strome morskie wybrzeża Finlandii, by następnie odkryć piękno stolicy Szwecji - Sztokholmu. Stąd do wyspy Gotlandii wybieramy się promem, jednym z wielu odpływających ze szwedzkich portów. Dobrze jest, jako port docelowy wybrać Visby. Przy okazji będziemy mieć okazję zwiedzić miasteczko, zapełnione średniowiecznymi budynkami. By następnie znaleźć się w Danii znów czeka nas podróż po morzu. Potem jednak szlak wiedzie tylko przez ląd. Przejeżdżamy przez Niemcy, po czym zakańczamy podróż w Ahlbecku.
   
 • Zabytki i osobliwości natury na szlaku
  Podczas podróży, napotykamy perełki architektury. Gdańsk jest najliczniejszym w zabytki miastem w Polsce. W Rydze zapoznać się można z architekturą tworzoną w stylu secesyjnym. W Muzeum Armii w Sztokholmie zobaczymy polskie zbroje, armaty i elementy sakralne. Kopenhaga zaś zachwyci każdego wielbiciela zamków, których nie brak w tym mieście. Natura także potrafi zachwycić. Przemierzając Szlak Hanzeatycki podziwiamy różnorodność morskich brzegów, od łagodnych po nierówne, zwieńczone klifami.