Róża chińska – jak ją hodować?

Warunki hodowli, których wymaga róża chińska to przede wszystkim odpowiednie nasłonecznienienie, nawodnienienie, nawożenie oraz właściwa ekspozycja.

Róża chińska to wymagający krzew. Z całą pewnością należy się z nią obchodzić bardzo ostrożnie, gdyż należy do rołśin delikatnych i wrażliwych, na przykład na dotyk - pąki oraz kwiaty często opadają po dotknięciu.

Podstawowe zasady hodowli
Jednym z kluczowych elementów hodowli jest właściwie umiejscowienie rośliny. Róża chińska lubi światło, jednak w okresie letnim powinna być usuwana z nasłonecznionych miejsc w godzinach popołudniowych, aby jej liście nie zbledły. Najlepszym wyborem miejsca będzie południowe okno, z dala od kaloryfera i pieca, z dużą ilością wolnego miejsca na swobodny rozrost rośliny. W okresie wiosny i lata możemy zahartować roślinę umiejscawiając ją na tarasie czy też w ogrodzie. Jednak pamiętajmy, że nie lubi przeciągu i zbyt niskich. Optymalna temperatura dla hodowli róży chińskiej to 20-25° C w okresie wzrostu oraz 15 – 20° C w okresie spoczynku. Nie narażajmy rośliny na temperatury poniżej 10° C. Bardzo ważna jest kwestia podłoża. Róża chińska lubi ziemię dobrej jakości, o lekko kwaśnym odczynie. Najlepsza będzie mieszanka ziemi kompostowej, piasku, torfu i ziemi liściowej. Dodatkowo powinno się umieszczać w doniczce warstwę cegły, żwirku, potłuczonej doniczki dla drenażu oraz perlit (rodzaj specjalnego podłoża szklarniowego). Jeśłi chodzi o podlewanie, należy to robić co 2-3 dni, w okresie letnim nawet codziennie. Możemy rozpoznać stan nawodnienia po liściach, jeśli zwisają – róża potrzebuje wody. Nie możemy utrzymywać wody w podstawce, gdyż korzenie potrzebują swobodnego dostępu do powietrza. Jeśli przelejemy roślinę i na przykład korzenie zgniją, musimy ją jak najszybciej przesadzić. Możemy stosować organiczne nawozy, jednak nie w okresie zimowym oraz do dwóch miesięcy po przesadzeniu.

Wskazówki przydatne w dalszej hodowli
Pamiętajmy o tym, iż róża chińska nie lubi przesadzania. Jeśli jednak korzenie nie mieszczą się już w doniczce, nie mamy innego wyboru. Najlepiej robić to w okresie wiosennym (uwaga - podlewamy roślinę dopiero dzień po przesadzeniu). Ważną kwestią jest przycinanie, gdyż róża chińska silnie przyrasta. Dokonujemy przycięcia w dowolnym miejscu pędu, ale zawsze nad oczkiem (śladem po liściu, który wypadł) lub liściem, pod kątem prostym przy pomocy ostrego sekatora. Właściwa pielęgnacja da nam szansę na rozmnażanie, którego dokonujemy wiosną umiejscawiając sadzonki z 2-3 liści w ukorzeniaczu (specjalnym środku wspomagającym rozrost korzeni) a potem najlepiej w mieszance torfu i piasku. Warunkiem ukorzenienia krzewu jest utrzymanie wysokiej temperatury, odpowiedniego nasłonecznienia i wilgotności. Gdy młoda róża chińska zacznie rosnąć, należy postępować według podstawowych reguł hodowli.