Róża stulistna: hodowla i pielęgnacja

Aby róża stulistna była ozdobą w naszym ogrodzie, musimy poznać podstawowe zasady jej hodowli oraz pielęgnacji.

Róża jest niewątpliwie królową kwiatów, o czym świadczyć może ciągle rosnące grono jej hodowców i zwolenników, a także nadal powstające jej nowe odmiany. Doceniana za swoje piękno i zapach, a także walory smakowe. Znanych jest obecnie około dziesięciu tysięcy odmian róż, a jedną z najsilniej pachnących jest róża stulistna. Obok bardzo intensywnego zapachu, charakteryzują się pełnymi kwiatami, w kolorach różowym bądź czerwonym. Pod ciężarem tych kwiatów, pędy róży stulistnej przeginają się i zwisają. Swoją nazwę zawdzięcza mnogości płatków.

Hodowla róży stulistnej
Najlepszym okresem na sadzenie róż w naszym klimacie jest jesień, zanim zaczną się pierwsze przymrozki. Zdąży ona wtedy, jeszcze przed zapadnięciem w sen zimowy, wpuścić korzonki. Jeśli nie zdążymy na jesień, możemy różę wsadzić na przełomie marca i kwietnia. Róża stulistna będzie prawidłowo rosła na różnych typach gleb, jednak ważne jest, aby podłoże było bogate w składniki pokarmowe, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Dla róży wybierzmy stanowisko ciepłe i nasłonecznione przez większość dnia. Zanim ją wsadzimy należy odpowiednio przygotować ziemię – usunąć wszystkie chwasty i wykopać dołek o odpowiedniej wielkości, czyli taki, aby korzenie swobodnie się układały. Pięknie będzie się prezentować solo na trawniku, a także w większych grupach. Ciekawym rozwiązaniem jest sadzenie róż na rabatach, pośród innych kwitnących kwiatów. Oprócz pięknego wyglądu takie zastosowanie ma również praktyczny wymiar. Rosnąc na rabacie, róża osłonięta jest innymi roślinami, dzięki czemu szkodniki mają do nich utrudniony dostęp.

Jak pielęgnować różę stulistną?
Róże są roślinami, które należy pielęgnować, a na pewno odwdzięczą nam się pięknym wyglądem. Wiosna to czas przycinania róż. Aby wykonać prawidłowe cięcie, należy użyć bardzo ostrego narzędzia. Przycinamy je dość krótko, pozostawiając cztery czy pięć oczek – około 15 centymetrów wysokości. Lato to czas kwitnienia róż. W okresie wzrostu i kwitnienia, należy je regularnie podlewać – rano lub wieczorem - szczególnie, jeśli są wystawione na silne słońce. Aby rosły prawidłowo, należy zapewnić dostęp powietrza do systemu korzeniowego. Należy w tym celu często spulchniać ziemię, używając widełek, które wchodzą głęboko w glebę, jednocześnie nie uszkadzając korzeni. Przed nadejściem zimy, różę stulistną należy podsypać ziemią do wysokości około 20 centymetrów, a wyższe pędy okryć gałęziami. To zapewni róży odpowiednie warunki zimowania.