Różne zabawy na urodziny

Aby święto dziecka należało do udanych, wystarczy zapewnić mu jedynie kilka rzeczy: bezpieczeństwo, obecność lubianych rówieśników i liczne zabawy na urodziny.

Kolejna rocznica urodzin dziecka to dla całej rodziny wielkie wydarzenie. Nic dziwnego więc, że rodzicom zależy na tym, by ich latorośl tego dnia bawiła się jak najlepiej. Udane świętowanie nie musi oznaczać sporych wydatków, gdyż czasem wystarczy jedynie szczypta pomysłowości, aby ta mała uroczystość została pozytywnie zapamiętane przez solenizanta i gości. Poniżej prezentujemy zarówno zabawy na urodziny do przygotowania samemu, jak i te na zamówienie.

Rozwiązania, które można przygotować w domu
Jedną z łatwych i szybkich do zorganizowania zabaw na urodziny jest gra w kalambury. Wystarczy, że rodzic na karteczkach wypisze kategorię i nazwę hasła do odgadnięcia. Dzieci mogą malować rysunki na zawieszonym na ścianie brystolu lub też pokazywać określony wyraz. Jeśli przyjęcie jest zorganizowane dla bardzo młodego solenizanta, to rodzic może pokazywać lub malować, aby hasła zostały dostatecznie czytelnie ukazane. Drużyna, która odgadnie większą liczbę zagadek zostanie nagrodzona jakimś drobiazgiem. Innym sposobem jest zorganizowanie konkursu – łamigłówki. Solenizant wraz ze swoimi gośćmi znajduje wskazówki w różnych miejscach, na przykład w środku ciastka, zawieszone na drzewie czy ukryte pod talerzem. Podpowiedzi lub drobne zagadki prowadzą dzieci z jednego miejsca na drugie, wzmagając ich ciekawość. Na końcu na odkrywców czeka nagroda w drewnianej skrzyneczce, którą przykładowo są małe czekoladki, opakowane w złoty papier i kształtem przypominające złote monety. Można je niedrogo kupić w niektórych większych sklepach ze słodyczami. Taka zabawa na urodziny zwiększa zainteresowanie dzieci, a dorosłemu pozwala na wykazanie się pomysłowością, gdyż sposobów na łamigłówkową zabawę są tysiące.

Rozrywka na zamówienie
Jeśli zajęty rodzic nie ma zbyt wiele czasu na samodzielne zorganizowanie urodzin, przydatne okazuje się zamówienie gotowego pakietu zabaw dla dzieci. Wiele portali oferuje różnorodne scenariusze i umożliwia uzgodnienie kosztów za pośrednictwem telefonu lub przez Internet. Wśród urodzinowych pomysłów są do wyboru na przykład motywy marynarskie, indiańskie, wojskowe, związane z popularnymi bajkami czy też podróżą w czasie. Serwisy oferują przeważnie komplet strojów dla dzieci i eksponaty, a także ludzi, którzy przeprowadzają zabawy i konkursy. Paleta scenariuszy w tym wypadku jest bardzo szeroka, wystarczy jedynie poszukać ich w sieci. Innym sposobem, popularnym za granicą i znacznie tańszym (koszt około 50 złotych), jest zakupienie specjalnej maskotki z niezbyt wytrzymałego tworzywa, którą w środku wypełnia się przyszłą nagrodą. Przedmiot zawiesza się na drzewie lub w innym miejscu, gdzie jest sporo wolnej przestrzeni. Dzieci z zawiązanymi oczami pojedynczo uderzają z maskotkę specjalnym kijem, aż ta wreszcie się rozpadnie i uwolni swoją zawartość. Jest to dobry sposób na zabawę na urodziny, jeśli jednocześnie chce się gościom zapewnić trochę ruchu. Należy wtedy jednak czujnie pilnować dzieci, aby przypadkiem nie skrzywdziły się kijem.