Rozpadliny Wielkiej Doliny Ryftowej

Dzisiejszy układ Wielkiej Doliny Ryftowej pozwala nam wyobrazić sobie, jak przebiegały procesy tektoniczne, które miliony lat temu ukształtowały znany nam dzisiaj świat.

Afrykańska rozpadlina jest jedną z najbardziej charakterystycznych form ziemskiej rzeźby. Gigantyczne ściany tworzą zróżnicowany i niespotykany krajobraz, którego wzniesienia wahają się od kilkuset do niemal kilku tysięcy metrów. Wielka Dolina Ryftowa to także piękne jeziora i majestatyczne wulkany, położone wzdłuż ostrych wzniesień ryftu.

Procesy prowadzące do powstania rozpadliny

Procesy, które zapoczątkowały powstawanie afrykańskiej rozpadliny miały swój początek przed ponad 35 milionami lat. Wtedy miały miejsce potężne ruchy tektoniczne, połączone z intensywnymi wyrzutami lawy. Przed około 15 milionami lat kontynent afrykański rozpoczął proces odłączania się od Półwyspu Arabskiego oraz Azji. W wyniku takiego działania rowy, które stworzyła rozpadlina pogłębiają się powodując stopniowy rozpad kontynentu afrykańskiego i jego oddalanie ku południu. Słynna Wielka Dolina Ryftowa jest właśnie wynikiem ciągłego, trwającego już miliony lat ruch kontynentu. Pęknięcia ziemi, powodujące zapadanie się skał, tworzą system pięknych dolin.

Wielka Dolina Ryftowa – przebieg i ukształtowanie

Dolina jest rozciągnięta na długość 6400 kilometrów, mając przy tym od 40 do 56 kilometrów szerokości. To pasmo poprzetykane rozpadlinami leży w części centralnej Wyżyny Wschodnioafrykańskiej. Afrykański ryft swój początek bierze w dolinie Jordanu, która jest jednym z odgałęzień Wileckich Rowów Afrykańskich. Rozpadlina obejmuje także śródlądowe Morze Czerwone. Dolina Ryftowa biegnie dalej na południe, przecinając wyżyny Etiopii, zielone płaskowyże Kenii i Tanzanii, Mozambik i dochodzi aż do rozległej i bogatej w faunę i florę delty Zambezi – południowoafrykańskiej rzeki o długości 2260 kilometrów. Dolina ukształtowała piękne i warte odwiedzenia jeziora, a jednym z nich jest Manyara objęte ochroną w ramach Parku Narodowego Manyara. Warto odwiedzić także słodkowodne, położone na wysokości 1000 metrów n.p.m. jezioro Baringo, w którego obrzeżach można natrafić na ponad 450 gatunków ptaków.

Wielka Dolina Ryftowa i jej atrakcje turystyczne

Rów biegnący przez Etiopię wznosi się na wysokość 1800 metrów n.p.m. W oddali majaczą wypiętrzone szczyty górskie, które osiągają nawet 4300 metrów. Wszystko zaś okala gęsty deszczowy las. Wielka Dolina Ryftowa z wysokości kenijskich wzgórz prezentuje się niczym rajska sawanna. Wielką atrakcją są liczne wulkany otaczające afrykańską dolinę. Ciekawie prezentuje się wciąż czynny wulkany Meru i Telekis oraz wygasłe: Kenia i Elgon. Niebotyczne wrażenie robi tanzański, wygasły Kilimandżaro. Wokół wznoszącego się na wysokość 5895 metrów n.p.m. morza wulkanu, znajduje się warty odwiedzenia Park Narodowy Kilimandżaro, który w 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na południu doliny urzekać turystów mogą też skały krystaliczne w zrębowych górach Maczinga, które wieńczą gigantyczną afrykańską rozpadlinę.