Rozpoznanie i leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość jest schorzeniem polegającym na nadmiernej aktywności gruczołów potowych, które można leczyć za pomocą dezodorantów zawierających chlorek glinu lub poddając się specjalnym zabiegom.

Pocenie jest naturalnym procesem mającym na celu regulację temperatury organizmu. Wzmaga się między innymi przy wysokich temperaturach, wskutek wysiłku fizycznego oraz spożywania gorących napojów. Dziennie człowiek wydziela od kilku mililitrów do kilku litrów potu, zdarza się jednak, że aktywność gruczołów potowych jest o wiele wyższa - mówimy wtedy o nadpotliwości.

 

  • Jak rozpoznać nadpotliwość
    Nadpotliwość jest coraz częściej występującą przypadłością i może mieć wiele przyczyn. Skłonność do wzmożonego wydzielania potu może mieć między innymi podłoże gene
    tyczne, neurologiczne (na przykład przy zespole Rossa), hormonalne (przy cukrzycy, nadczynności tarczycy), może także towarzyszyć menopauzie, niektórym nowotworom (guz nadnerczy), otyłości oraz nadużywaniu używek. Nadpotliwość zwykle dotyczy miejsc pod pachami, dłoni oraz stóp lub obejmuje całe ciało. Najczęściej pojawia się w sytuacji stresu, gwałtownych emocji, wysokiej temperatury, spożywania gorących i pikantnych potraw, choć może pojawić się także bez wyraźnej przyczyny. Osoba cierpiąca na nadmierną potliwość prawie zawsze ma wilgotne dłonie, pachy lub klatkę piersiową (w zależności od tego, które miejsca najbardziej się pocą), często towarzyszy im także nieprzyjemny zapach powstający w wyniku rozkładu potu przez bakterie, co utrudnia komfortowe samopoczucie i może być przyczyną wycofywania się z życia towarzyskiego, tym bardziej, że umycie skóry i użycie dezodorantu usuwa problem tylko na chwilę.

 

  • Radzenie sobie z nadmiernym poceniem się
    Tradycyjne antyperspiranty, leki uspokajające, a nawet psychoterapia nie są zbyt skuteczne w leczeniu nadpotliwości. Zaleca się dezodoranty zawierające chlorek aluminium, który zamknie na pewien czas przewody potowe - początkowo stosuje się je codziennie na noc, a następnie raz na 2-3 tygodnie. Bardzo skuteczne jest także środskórne wstrzykiwanie toksyny botulinowej, która na około 6-12 miesięcy paraliżuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe, po tym czasie trzeba zabieg powtórzyć. Innym niechirurgicznym zabiegiem jest jontoforeza, polegająca na rozrywaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych za pomocą prądu. Leczenie nadpotliwości może odbyć się także drogą chirurgiczną - przez usunięcie gruczołów potowych pod pachami, czasem z fragmentem skóry. Metoda ta jest skuteczna w 90%, jednak w jej wyniku mogą pozostać blizny oraz ograniczenie zakresu ruchu ramion. Poza tym w leczeniu nadpotliwości zaleca się kąpiele ziołowe dłoni i stóp (można do nich wykorzystać między innymi korę dębu, miętę, szałwię, korę brzozy), noszenie luźnych ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, częstą zmianę ubrań oraz obuwia, unikanie używek, ostrych przypraw, a także redukcję stresu, napięcia i lęku.