Rozpoznanie uczulenia na salicylany

Uczulenie na salicylany to alergia na kwas salicylowy znajdujący się w prawie wszystkich owocach i warzywach, a jego nadmiar może doprowadzić nawet do śmierci.

Uczulenie na salicylany czyli alergia na znajdujący się w produktach kwas salicylowy czyli w lekach oraz w pożywieniu, które naturalnie zawiera ta substancję. Postać owego kwasu to bezbarwne kryształki, które słabo rozpuszczają się w wodzie, a wyjątkowo dobrze w alkoholach. Istnieje niewiele produktów zdatnych do jedzenia i picia, lecz dieta osób dotkniętym tą alergią jest wyjątkowo restrykcyjna.

 

 • Uczulenie na salicylany, przegląd produktów
  Dużą ilość salicylanów zawierają: owoce: jeżyny, jabłka, wiśnie, rodzynki, winogrona, nektarynki, pomarańcze, porzeczki, brzoskwinie, morele, śliwki świeże i surowe, maliny, truskawki, pomidory, ogórki, warzywa: pomidory, rzodkiewka, cykoria, brokuły, ogórek, szpinak oraz większość przypraw jakie dodajemy do codziennych posiłków, które czynią go mniej ciężkostrawnym im lepiej przyswajalnym dla naszego organizmu. Możliwe do spożywania są takie produkty jak: kapusta, brukselka,seler, kiełki fasoli, por, sałata zielona i groszek. Nie należy również pić, ani jeść: kawy, herbaty, napojów gazowanych, herbatki z mięty, napojów alkoholowych, miodu, cukierków miętowych, wypieków drożdżowych. Produkty, które mogą zostać spożywane to: mięso, ryby, mleko i jego przetwory, owoce morza, owies, żyto, jęczmień i ryż.
   
 • Objawy uczulenia na salicylany
  Jak większość alergii może doprowadzić do powstania astmy oskrzelowej i wysypki na skórze. Uczulenie na salicylany da nam znać o sobie głównie wysypką lub rumieniem na skórze, długotrwałymi napadami duszności, suchego kaszlu czy kataru. Większość leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych zawiera groźny składnik. Gdy zajdzie potrzeba użycia leków trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie zawierały tej substancji, gdyż w skrajnych przypadkach może dojść nawet do obrzęku naczyń i tkanek w obrębie stawów, twarzy i kończyn górnych i dolnych. Objaw ten może nawet doprowadzić do zgonu w bardzo szybkim czasie.
   
 • Rozpoznanie i leczenie uczulenia na salicylany
  Uczulenie na salicylany można wykryć podczas zwykłego wywiadu w gabinecie lekarza rodzinnego. W małym procencie przypadków przeprowadza się dalsze badania przy użyciu różnego rodzaju sposobów na wywołanie alergii, podając kwas do nosa, ust lub układu oddechowego. Zalecana jest przede wszystkim zmiana diety i nie używanie leków zawierających ta szkodliwą substancję. Niekiedy stosuje się leczenie polegające na odczulaniu jednak z bardzo mizernym skutkiem. Lekarstwa nie są również używane, gdyż nie przynoszą poprawy. Czyni to życie osób z uczuleniem na salicylany wielce trudnym i wymagającym poświęceń żywieniowych.