Rozwód rodziców a dziecko

Rozwód rodziców jest dziś bardzo popularną formą rozwiązywania małżeńskich problemów. Czasem jest to wybór tej łatwiejszej drogi, innym razem ostateczność. Niewielu rodziców zastanawia się jak ich wybór wpłynie na dziecko i jego życie.

 

Bardzo często dziecko obwinia się o rozpad rodziny, jest przekonane o tym, iż decyzja podjęta przez rodziców w jakiejś mierze zależała właśnie od niego. Rozwód rodziców buduje w dziecku poczucie bezsilności, obniża jego samoocenę, sprawia, że nagle jego bezpieczny świat  rozpada się. Niestety rozwód staje się bardzo często grą pomiędzy skłóconymi małżonkami, w której dziecko staje się kartą przetargową a jego dobro odchodzi na dalszy plan. Prawdopodobnie żadne dziecko nie przeżywa rozwodu w sposób pozytywny i korzystny dla niego samego. Dlatego rodzice powinni przede wszystkim brać pod uwagę dobro dziecka zanim zaczną wprowadzać w życie pochopne i nieprzemyślane decyzje. 

Postawienie się w roli dziecka
Dobrym sposobem na zrozumienie przeżyć dziecka jest próba postawienia się w jego roli. Dom, który do tej pory kojarzył się dziecku ze stabilnością i dawał bezpieczeństwo, nagle przestaje istnieć, kiedy na horyzoncie pojawia się rozwód rodziców. Dziecko traci wszystko, co było dla niego najważniejsze. Wyobraźmy sobie jak bardzo destrukcyjnie może to wpłynąć na młodego człowieka. Często dziecku wydaje się, że musi dokonać wyboru, który rodzic jest dla niego ważniejszy, po której stronie ma stanąć i tak dalej. Bardzo często rodzice zmuszają dziecko do podejmowania tego rodzaju decyzji, a po dokonaniu wyboru dziecko czuje, że zdradziło jednego z rodziców. Rodzicom nikt nie wyznacza takich trudnych zadań, ponad siły i możliwość, dlatego warto się zastanowić, czy dorosłe osoby mają prawo tak obciążać małe dzieci.

Okazywanie dziecku zainteresowania
Ważną rolą rodziców jest wytłumaczenie dziecku, że ich rozwód to nie koniec świata, że nadal może liczyć na bezpieczeństwo, miłość i stabilność. Rozwód rodziców może być dla dziecka naprawdę traumatycznym przeżyciem, dlatego do obowiązków opiekunów należy dokładne wytłumaczenie dziecku, że decyzja nie ma żadnego związku z nim, że rodzice nie przestali go kochać i nadal będą się o nie troszczyć. Pamiętajmy, aby nie zapominać o dziecku i nie skupiać się wyłącznie na swoich sprawach. Jeśli rozwód rodziców wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami, nie pokazujmy dziecku słabości, angażujmy się w rodzinne sprawy, tak aby dziecko jak najmniej odczuwało te nieprzyjemne chwile. Przecież rozwód to tylko pewien etap w życiu. Postarajmy się uświadomić to dziecku, aby optymistycznie spojrzało w przyszłość i stało się silniejsze dzięki wspólnie pokonywanym problemom i życiowym przeszkodom.