Rysunki manga - charakterystyka

Popularne, japońskie rysunki manga odznaczają się nietypowym sposobem czytania, czarno-białą kolorystyką oraz oryginalnym stylem ukazywania bohaterów.

Ten typ sztuki ma wieloletnią historię. Samo słowo oznacza „niepohamowane obrazy” lub „humorystyczne obrazki”, a wymyślił je  Katsushika Hokusai żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku. Po jego śmierci rysunki manga istnieją po dziś dzień i stają się coraz bardziej popularne na całym świecie.

 

 

  • Tematyka i popularyzacja
    Rysunki manga przez cały okres swojej egzystencji niezwykle ewoluowały. W XX wieku manga stała się typem popularnej literatury, a nie niszowej sztuki. Do dziś manga jest przez przeciwników często krytykowana za pokazywanej w niej przemoc i aspekty seksualne. Obszar tematyczny mangi jest bardzo szeroki, albowiem w Japonii nie ma ściśle sprecyzowanego prawa, które zakazywałoby prezentowania niektórych treści (oprócz przesłanek, iż ogólnie nieprzyzwoite dzieła nie powinny być sprzedawane). Często w komiksach występują satyry społeczne, karykatury, wątki miłosne czy sceny walki. Ponadto pojawiają się konteksty kulturowe, które mogłyby być niezrozumiale dla czytelników spoza Japonii. Dlatego też przetłumaczone mangi opatrzone są przypisami.
  • Format, podział i sposób czytania
    Zazwyczaj manga publikowana jest w krótkich (20- 40 stron) odcinkach. Papier jest często niskiej jakości. Jeśli cała seria publikowana jest przez dłuższy czas, poszczególne odcinki mogą być zebrane w całe tomiki nazywane „tankō-bon”, drukowane już na lepszej jakości arkuszach. Rysunki manga są często tworzone osobno dla dziewczyn (shōjo manga) i osobno dla chłopców (shōnen manga). Różnią się okładkami a w księgarniach można je znaleźć na innych półkach. Ważnym gatunkiem jest bishōjo - komiks o pięknych młodzieńcach, przeznaczony dla kobiet. Innym, kontrowersyjnym gatunkiem jest hentai, czyli manga erotyczna. Natomiast mecha to typ mangi, w której pojawiają się roboty i przeróżne maszyny. Tradycyjnie manga jest zapisana od prawej do lewej strony i właśnie tak powinno się ją czytać. Zachodni wydawcy czasem zmieniają kierunek, jednak nie jest to już oryginalny, japoński komiks a twórcy, jak na przykład Akira Toriyama często nie zgadzają się na odwracanie kierunku czytania.
  • Oryginalny styl
    Rysunki manga charakteryzują się nietuzinkowym stylem. Grafika do tej pory utrzymywana jest w czarno-białych barwach, a linia ma przewagę nad formą, dlatego kreska jest tak istotna i to właśnie ona wzbudza zachwyt wśród fanów mangowych komiksów. Łączy ona w sobie realizm i styl komiksowy, czyli często używaną karykaturalność, ostre kreski. Postaci zazwyczaj mają bardzo duże, błyszczące oczy i wąskie, małe nosy. Usta u kobiet są pełne, ale nieduże, natomiast męskie usta są zdecydowanie węższe. Bohaterki obdarzone są nienaganną figurą a ich ubrania często są bardzo skąpe. Postaci męskie także charakteryzują się młodzieńczą urodą, jednak często rysownicy nadają im wyraziste rysy twarzy. Fryzury mogą być dowolne, zazwyczaj są finezyjne, bujne, artystycznie ścięte. Mimika twarzy bohaterów jest dość zróżnicowana, poprzez różne spojrzenia czy układ warg, więc rysunki manga są pełne emocji.