Rysunki z Nazca najbardziej tajemniczą atrakcją Peru

Rysunki z Nazca są jednym z najbardziej zagadkowych tworów zamierzchłej cywilizacji oraz punktem sporów wielu naukowców i badaczy kultury.

Na przestrzeni dziesięcioleci naukowcy wysnuwali różne teorie dotyczące znaczenia i pochodzenia tajemniczych linii. Kanały irygacyjne, astronomiczno-religijne kalendarze, szlaki handlowe, a nawet sportowe „bieżnie”– to tylko kilka możliwych teorii. Rysunki z Nazca, mimo przeprowadzenia wielu badań wciąż stanowią elektryzującą świat zagadkę.

 

 • Rysunki z Nazca – umiejscowienie
  Niezwykłe linie leżą na terenie płaskowyżu Nazca, znajdującego się w południowo-zachodniej części Peru, w paśmie Kordyliery Nadbrzeżnej. Znaki i symbole rozciągają się na obszarze o 50 kilometrowej długości i szerokości 14 kilometrów. Niezwykłe linie zostały zauważone dopiero w 1920 roku podczas jednego z pierwszych przelotów samolotem nad Peru. Dotychczas oglądane z powierzchni ziemi kręte żłobienia były uważane za zwykłe kanały nawadniające lub skomplikowane, indiańskie labirynty. Rysunki z Nazca leżą niedaleko ciągnącej się przez ponad 25 tysięcy kilometrów autostrady panamerykańskiej.
   
 • Teorie powstania i znaczenia linii
  W ziemi wyryto głębokie na 20, 30 cm rowki o szerokości jednego metra i obłożone je po bokach warstwą kamieni. Stworzone w ten sposób linie tworzą wizerunki zwierząt i roślin, spirale, czy też figury geometryczne. Według naukowców badających linie w 1926 roku, rysunki przedstawiają skomplikowaną sieć kanałów nawadniających. Później uznano je za pewne symbole natury religijnej, mające podobny charakter co słynne ścieżki Inków. Niemiecka matematyczna, Maria Reich, broniła swojej teorii mówiącej o astronomicznym pochodzeniu rysunków i ich związku z letnim przesileniem oraz jesienno i wiosenną równonocą. Najbardziej kontrowersyjny pogląd głosił Erich von Daniken – szwajcarski pisarz i gorący zwolennik teorii o ingerencji obcych cywilizacji w proces rozwoju ziemskich kultur. Według niego peruwiańskiej rysunki są swoistym lądowiskiem dla ówczesnych bogów indiańskich – przedstawicieli pozaziemskich cywilizacji.
   
 • Kultura Nazca a rysunki
  Dochodzące do niemal kilkuset metrów wizerunki małp, pająków, kolibrów, czy ryb zachwycają niezwykła formą i atmosferą. Na płaskowyżu wyryto również olbrzymi wizerunek człowieka. Dotychczas odnaleziono i zidentyfikowano ponad 400 rysunków. Według naukowców zostały one stworzone przez archeologiczną kulturę Nazca, która dokonała tego między 800 rokiem p.n.e a 400 n.e. Powstanie rysunków ma związek z centralnym punktami ich religii i kultury, które znajdowywały się w pobliskim Cahuachi Nazca to niezwykle tajemnicza cywilizacja, której szczątkowe ślady osad zostały zbadane dopiero w pierwszej połowie XX wieku. Pospolity turysta może mieć jednak problemy ze zwiedzaniem tej tajemniczej krainy. Zabronione jest chodzenie po żłobieniach i zwiedzanie okolic peruwiańskich „ścieżek”. Rysunki z Nazca można podziwiać tylko samolotem z powietrza, lub z oddalonej o niecałe 20 kilometrów specjalnej wieży obserwacyjne.