Rytm dnia noworodka - co trzeba wiedzieć?

Rytm dnia noworodka informuje dziecko o tym, że jest bezpieczne, dzięki niemu wie, czego może się spodziewać.

Rytm dnia noworodka to rozkład czynności, który daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest, by pamiętać o tak zwanych rytuałach, działaniach, które regularnie się powtarzają, w które obfituje każdy dzień.

Kto wyznacza rytm dnia noworodka?

Za rytm dnia noworodka całkowicie odpowiedzialny jest rodzic, który musi wsłuchiwać się w potrzeby swojego dziecka. Początkowo głównym wyznacznikiem postępowania z noworodkiem są głód i senność - dwa uczucia, które pojawiają się gwałtownie i muszą być niemal natychmiast zaspokojone. Noworodek nie odróżnia dnia od nocy, niestety nie jest prawdą, że dziecko, które nie dokazywało podczas ciąży równie spokojne będzie po narodzeniu i zachowa te same pory spoczynku. W pierwszym okresie życia noworodek je średnio co 3 godziny, zdarza się, że czas karmienia może się wydłużać nawet do 40 minut. W tym wieku większość dzieci przesypiaja od szesnastu do osiemnastu godzin na dobę. Rolą rodzica jest zapewnienie takiego rytmu dnia noworodkowi, by był spokojny i zawsze wiedział, czego może się spodziewać za chwilę.

Wyznaczenie noworodkowi granicy między dniem a nocą

By skutecznie wyznaczyć granicę między dniem, a nocą niezbędne jest podkreślanie jej stałymi czynnościami, na przykład wieczorną kąpielą, rozluźniającym masażem noworodka, nuceniem kołysanek. To one dadzą dziecku wyraźny sygnał, że oto nadchodzi noc - dzięki czemu z czasem liczba karmień w nocy spadnie do zera. Wraz z nowym dniem powinniśmy się głośniej zachowywać - nie rezygnować ze zwykłych czynności, takich jak odkurzanie, pranie, zmęczone dziecko w takich warunkach i tak odpocznie, a będzie powoli zauważało różnicę między dniem a nocą. Zaleca się również niezaciemnianie okien w ciągu dnia. Warto też wybrać porę, w której zawsze będziemy wybierać się na spacer, porę czytania, zabawy na macie edukacyjnej - najważniejsza jest powtarzalność, zachowanie rytmu dnia noworodka.

Utrzymanie rytmu dnia noworodka za wszelką cenę

Wraz z upływem kolejnych tygodni trzeba modyfikować rytm dnia noworodka, w zależności od jego potrzeb. Okres czuwania wydłuża się, podobnie dzieje się ze snem nocnym. Dziecko kilkumiesięczne rezygnuje z krótkich drzemek, zwykle ogranicza się do dwóch dłuższych dziennie. Oczywiście, gdy dziecko (na przykład pod wpływem emocji, z powodu jakichś dolegliwości) odmówi położenia się spać, nie da się go do tego zmusić, ponadto takie działanie mijałoby się z celem. Podobnie w przypadku braku pogody nie można za wszelką cenę iść na spacer po to tylko, by postępować zgodnie z rytmem dnia noworodka. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek.