Saint Lucia Estuarium i bogata fauna

Saint Lucia Estuarium to obfitujący w różnorodną faunę i florę obszar Parku iSimangaliso Wetland. Na niewielkim obszarze estuarium znajduje się bogaty przegląd różnych form naturalnego piękna Afryki południowej.

Saint Lucia Estuarium to część parku narodowego znajdującego się w Republice Południowej Afryki, w prowincji KwaZulu – Natal. Obszar ten leży na północnym wschodzie kraju, u wybrzeża Oceanu Indyjskiego, niedaleko nadmorskiego miasta Durban, jednego z ważnych portów afrykańskich. Estuarium to szerokie ujście rzeki w kształcie lejka, powstające w wyniku nieustannych przypływów i odpływów oceanu, który poprzez ten ruch wody wypłukuje osady rzeczne, nie pozwalając im przekształcić się w deltę. Saint Lucia to nazwa jeziora przynależącego do parku, do którego włączone są sąsiednie mokradła, lasy, łąki i okoliczne tereny. Całe estuarium w 1999 roku zostało wciągnięte na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Charakterystyka Saint Lucia Estuarium

Saint Lucia Estuarium wraz z całym parkiem narodowym zajmuje obszar przekraczający trzy tysiące kilometrów kwadratowych. Teren ten do niedawna nazywany był Greater Saint Lucia Wetland Park, ale w roku 2007 został nazwany iSimangaliso Wetland Park. W jego skład wchodzi nadbrzeże Oceanu Indyjskiego wraz z przybrzeżnymi rafami koralowymi, główne jezioro Saint Lucia, podmokłe tereny w okolicy jeziora, zarośnięte trzcinami stanowiącymi schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Ponadto tereny sawanny, wapienie powstałe z raf koralowych, mierzeja znajdująca się pomiędzy oceanem a jeziorem oraz estuarium, należące do rzeki iSimangaliso, będące największym estuarium w Afryce, o rozmiarze przeszło trzystu kilometrów kwadratowych. W skład całego terenu chronionego, do którego należy estuarium, wchodzi czternaście innych wydzielonych parków, rezerwatów przyrody, zatok, marin, wyróżnionych ze względu na gatunki endemiczne lub szczególny rodzaj ekosystemu.

Fauna Saint Lucia Estuarium

Estuarium jeziora Saint Lucia jest terenem niezwykle bogatym, zamieszkują go różne gatunki zwierząt, spośród których najwięcej jest odmian krokodyli. Na niewielkim obszarze Saint Lucia Estuarium, które ma długość sześćdziesięciu i szerokość dziesięciu kilometrów, wraz z krokodylami spotkać można kilkaset hipopotamów. Ponadto żyją tam słonie, białe i czarne nosorożce, bawoły i lamparty - by wymienić tylko największe gatunki zwierząt. W oceanie można spotkać wieloryby, delfiny, rekiny wielorybie, żółwie morskie w tym rzadkie gatunki żółwi skórzastych i żółwie karetta. Cały obszar jest domem dla przeszło trzystu pięćdziesięciu gatunków ptaków. W przybrzeżnych wodach pływa wiele gatunków kolorowych ryb, ośmiornic, kalmarów i skorupiaków. Saint Lucia Estuarium zawdzięcza swoje bogactwo wielkiej różnorodności ekosystemów i naturalnego piękna, co przyczyniło się do umieszczenia tego parku na liście UNESCO, przy wsparciu idei przez Nelsona Mandelę, występującego w roli gościa honorowego organizacji.