Samotny ojciec: porady dla wzorowego taty

Poczucie miłości, bezpieczeństwa oraz zainteresowania ze strony rodzica - to najważniejsze rzeczy, które samotny ojciec powinien zapewnić swojemu dziecku.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka jednakowo ważny jest bliski kontakt z obojgiem rodziców. Niestety zdarza się, że malucha wychowuje tylko jedno z nich - zwykle jest to mama, choć nie brakuje także samotnych ojców. Wbrew pozorom samotni ojcowie są w szczególnie trudnej sytuacji, ponieważ nagle spada na nich mnóstwo nowych obowiązków, którymi w dużej mierze na co dzień zajmują się kobiety. Na szczęście, pamiętając o kilku prostych zasadach, mogą oni sprawić, że ich dziecko będzie równie szczęśliwe jak gdyby wychowywało się w pełnej rodzinie.

 

  • Kochać i być konsekwentnym

Ojciec, nawet najlepszy, nigdy nie zastąpi matki, podobnie jak matka nigdy nie zastąpi ojca, jednak nie sprawia to, że dziecko wychowywane bez matki zostanie wychowane gorzej. Jest to pierwsza rzecz, z której powinni zdać sobie sprawę samotni ojcowie i zamiast starać się wynagrodzić maluchowi brak mamy, co może prowadzić do problemów wychowawczych przyszłości, powinni starać się być jak najlepszym tatą. Bardzo ważne jest także, by na początku samotnego rodzicielstwa uporać się z negatywnymi uczuciami wobec matki dziecka i nie zaszczepiać w maluchu tej niechęci, aby mogło wzrastać w pewności miłości obu rodziców oraz by nie czuło odrzucenia przez jedno z nich. Dziecko potrzebuje nieustannego zapewniania, że jest kochane (również przez nieobecnego rodzica), ważne i potrzebne. Należy nie tylko mówić mu o tym, lecz także okazywać na co dzień - pocałunkami, przytuleniami, spędzając z nim jak najwięcej czasu na różnego rodzaju aktywnościach. Ustalenie wraz z dzieckiem systemu kar i nagród, jego praw oraz obowiązków domowych, a także konsekwentne ich egzekwowane zwiększy poczucie bezpieczeństwa dziecka. Należy jednak być ostrożnym, aby nie obciążać go nadmiernie (na przykład nie zmuszać go do podjęcia obowiązków, które wykonywałaby nieobecna partnerka).

 

  • Spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu

Dziecko wychowywane przez jednego rodzica odczuwa większą samotność i brak zainteresowania z jego strony niż to wychowywane w pełnej rodzinie. Dzieje się tak, ponieważ samotny ojciec musi dzielić swój czas pomiędzy dziecko, liczne obowiązki domowe oraz pracę zawodową. Szczególnie na początku trudno odnaleźć mu się w tym wszystkim, dlatego warto poprosić o pomoc bliską osobę (na przykład matkę). Ojcowie muszą pamiętać, że w tym całym zamieszaniu najważniejsze jest ich dziecko (ono także czuje się zagubione), a bycie tatą jest najważniejszym zadaniem i wyzwaniem w ich życiu, dlatego należy poświęcać mu jak najwięcej czasu. Wspólne spacery, rozmowy, czytanie, zabawy, gotowanie czy nawet wykonywanie drobnych obowiązków domowych znacznie zbliży do siebie ojca i dziecko, wpłynie pozytywnie na budowanie zaufania oraz zacieśnianie więzi pomiędzy nimi, co będzie procentowało do końca życia i pomoże przetrwać trudności, które pojawią się w przyszłości. W pogoni za dobrobytem materialnym samotni ojcowie nie mogą zapominać, że dziecko bardziej od kolejnej zabawki lub wycieczki potrzebuje bycia wysłuchanym i rozumianym, a także samej obecności przy nim najbliższej osoby.