Sauna fińska - czym się charakteryzuje?

Sauna fińska czyli sucha sauna jest to niewielkie pomieszczenie z drewnianymi ławkami, w którym panuje wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza.

Czas spędzony w saunie jest bardzo korzystny dla zdrowia większości ludzi. Sauna bowiem odpręża oraz łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe. Jednym z rodzajów tych pomieszczeń jest sauna fińska, która charakteryzuje się niskim poziomem wilgotności powietrza, jaki w niej panuje.

 

 

  • Specyfika sauny fińskiej

Fińska sauna zwana jest również sauną suchą. Jest to małe pomieszczenie, w którym ustawione są schodkowato drewniane ławy. Sauna jest zbudowana z drewna, które po rozgrzaniu do wysokich temperatur nie oparzy skóry. Ponadto wilgotność powietrza jaka panuje w saunie fińskiej pozwala na odparowanie potu ze skóry. To z kolei powoduje ochładzanie się ciała, przez co skóra nie jest zbytnio gorąca. W saunach tego rodzaju temperatura wynosi od 70 do 100 stopni Celsjusza, zaś wilgotność powietrza nie przekracza 20 procent. Najmniejszą wartością wilgotności powietrza w takich saunach jest 5 procent. Kąpiel w tego rodzaju saunie składa się najczęściej z dwóch etapów. Pierwszy z nich to kojące ogrzewanie ciała poprzez pocenie się, drugi to orzeźwiające chłodzenie rozgrzanego organizmu. Pierwsza faza odbywa się w nagrzanej saunie, zaś kolejna pod prysznicem z zimną wodą lub za pomocą chłodnego powietrza, a nawet śniegu. Wprawieni w korzystaniu z sauny powtarzają w czasie jednej kąpieli nawet trzykrotnie oba etapy.

 

  • Zalety korzystania z suchej sauny

Przebywanie w saunie fińskiej jest dobroczynne dla organizmu. Taka kąpiel bowiem znacznie poprawia ukrwienie w całym ciele. System krążeniowy jest zmuszony do intensywniejszej pracy podczas przebywania w saunie. W wyniku tego mięsień sercowy wzmacnia się oraz obniża się ciśnienie rozkurczowe krwi. Sucha sauna powoduje, że wzmacnia się nie tylko system krwionośny, ale także oddechowy i wydalania. Kąpiel w takiej saunie bowiem powoduje, że przemiana materii znacznie przyśpiesza, a rozmnażanie się bakterii oraz wirusów, które mogą wywoływać rozmaite stany chorobowe, jest zahamowane. Korzystanie z sauny fińskiej jest niezwykle odprężające, szczególnie po wysiłku fizycznym. Podczas takiej kąpieli łatwo jest się zrelaksować, pozbyć stresu, odprężyć za sprawą kojącego działania ciepła. Poza tym jest to doskonały sposób na spalenie kalorii, oczyszczenie skóry, pozbycie się z organizmu zalegających z nim toksyn czy poprawianie ukrwienia skóry.