Schodołazy: typy i zastosowanie

Schodołazy służą do pokonywania barier architektonicznych przez osoby niepełnosprawne i są produkowane w dwóch wersjach.

W dzisiejszych czasach obserwujemy rozwój technologii w niemal każdej dziedzinie życia. Również osoby niepełnosprawne czerpią korzyści z postępu, który przyniósł im między innymi możliwość zastosowania urządzenia zwanego schodołazem. Jak sama nazwa wskazuje jest to przyrząd pomagający w pokonywaniu schodów.

Typy schodołazów
Na rynku sprzętu rehabilitacyjnego spotkać można dwa typy schodołazów, a mianowicie gąsiennicowy i kroczący. jednak bez względu na typ urządzenie to spełnia swoją zamierzoną rolę i jest sporym ułatwieniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Typy gąsiennicowe są bardzo łatwe w obsłudze, wystarczy wcisnąć jeden guzik, aby uruchomić urządzenie, wcześniej jednak należy w odpowiedni sposób ustawić wózek inwalidzki - według instrukcji załączonej przez producenta. Jeśli chodzi o typy kroczące, procedura jest bardziej skomplikowana. Podstawowa wymaganie to pomocy ze strony drugiej osoby. Schodołaz musi być ukierunkowany na odpowiednie uchwyty znajdujące się w dolnej części wózka, następnie za pomocą przycisku można prowadzić maszynę zgodnie z przeznaczeniem. W zależności od potrzeb i warunków mieszkaniowych, oba typy sprawdzają się doskonale w codziennych zmaganiach osób niepełnosprawnych i są idealnym rozwiązaniem dotychczasowych problemów z poruszaniem się po schodach.

Zastosowanie
Schodołaz może być wykorzystywany nie tylko przez osoby prywatne, ale również przez instytucje publiczne. Problemy osób niepełnosprawnych, a co za tym idzie niemożność swobodnego poruszania się po schodach nie zamykają się jedynie w sferze prywatnej. Kłopoty zaczynają się również w momencie, gdy trzeba załatwić sprawy urzędowe lub inne tego typu rzeczy. Zatem zastosowanie schodołazów może mieć miejsce także w urzędach, placówkach szkolnych, czy nawet policji. Korzystne dofinansowanie, o jakie można ubiegać się ze środków Unii Europejskiej lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powoduje, że zakup takiego urządzenia naprawdę niewiele kosztuje, bądź też w przypadku niektórych osób - jest całkowicie darmowe. Schodołazy zatem mają szerokie zastosowanie, co cieszyć może osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, ponieważ jest to dla nich spore udogodnienie, ale także oszczędność czasu i przede wszystkim nerwów. Niestety mimo tego, iż w mediach coraz częściej mówi się o osobach niepełnosprawnych, nie każda instytucja państwowa wychodzi naprzeciw problemom architektonicznym.