Schorzenie dyskopatii

Dyskopatia to choroba, która nazywana jest także przepukliną jądra miażdżystego, może ona prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych w okolicy kręgosłupa.

Choroby kręgosłupa stają się prawdziwą plagą dwudziestego pierwszego wieku. Dzieje się tak ze względu na tak zwany „siedzący tryb życia”, ograniczenie aktywności fizycznej, nieodpowiednie warunki pracy czy urazy mechaniczne. Schorzenie dyskopatii to bardzo ciężka przypadłość, która dawniej dotyczyła w większości ludzi starszych, u których zmiany w obrębie kręgosłupa powstawały w wyniku procesu starzenia się, coraz częściej jednak dyskopatia dotyczy ludzi w młodszym wieku (szacuje się, że około trzydzieści procent ludzi zmagających się z dyskopatią, to osoby między trzydziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia).

 

 

  • Przyczyny

Dyskopatia to schorzenie dotyczące krążka międzykręgowego (jest to struktura występująca między trzonami kręgów), krążek zbudowany jest z pierścienia włóknistego, wewnątrz którego znajduje się gęsta, galaretowata substancja – jądro miażdżyste. Przyczyną rozwoju dyskopatii oprócz naturalnego procesu starzenia się może być osteoporoza, różnego rodzaju urazy, podnoszenie ciężarów czy otyłość - te czynniki mogą powodować, że jądro miażdżyste ulega uwypukleniu przez co uciska korzenie nerwowe i inne struktury rdzenia kręgowego, powodując odczuwanie bólu. Ostatnie badania dowiodły, iż na rozwój tego schorzenia istotny wpływ ma także czynnik genetyczny. Dyskopatia bardzo często dotyczy osób, wykonujących prace fizyczne, które obciążają kręgosłup, a struktura jądra miażdżystego ulega przez to znacznemu osłabieniu.

 

  • Objawy

Wyróżniamy trzy rodzaje dyskopatii – szyjną, piersiową i lędźwiową, każdej z nich towarzyszą inne objawy. Dyskopatia szyjna charakteryzuje się bólami w okolicy górnej części pleców, potylicy oraz karku. Chory może także odczuwać ból promieniujący do kończyn górnych. W dyskopatii piersiowej ból jest odczuwalny w okolicy piersiowej kręgosłupa, promieniując do żeber, a w bardziej zaawansowanych przypadkach może dotyczyć także kończyn dolnych, powodując ich osłabienie, a nawet niedowład. Dyskopatia lędźwiowa jest najczęściej spotykana i dotyczy dolnego odcinka kręgosłupa. Osoba cierpiąca na tego typu schorzenie odczuwa ból objawiający się w postaci uczucia przechodzenia „prądu elektrycznego” promieniującego do kończyn dolnych, a także mrowienie oraz drętwienie.

 

  • Leczenie

Większość przypadków tej choroby nie wymaga ingerencji chirurgicznej. Jeżeli nie doszło do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego stosowane jest leczenie zachowawcze, które polega głównie na wykonywaniu zabiegów fizjoterapeutycznych oraz podawaniu środków farmakologicznych (przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych). Mają one na celu wyeliminowanie przyczyny, która powoduje powstawanie bólu. Zabiegi chirurgiczne są wykonywane tylko w zaawansowanym stadium choroby, gdy inne leczenie okazało się nieskuteczne. Należy pamiętać o tym, że bardzo ważne jest by nie zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż nieleczona choroba postępuje i powoduje dalszy rozwój zmian zwyrodnieniowych.