Separacja małżonków: pierwszy krok do rozwodu czy ratunek dla związku

Separacja małżonków jest szansą rozwiązania małżeńskich problemów, upewnienia się w decyzji o rozstaniu lub przystosowania do nowej sytuacji życiowej.

Separacja małżonków jest rozwiązaniem prawnym, które umożliwia tymczasowe uchylenie małżeństwa. Oznacza to, że po trwającym kilka miesięcy, a nawet kilka lat okresie separacji, para może zdecydować o ostatecznym rozstaniu poprzez rozwód lub bez jakichkolwiek konsekwencji wrócić do siebie, aby ponownie wieść szczęśliwe małżeńskie życie.

 

 

  • Szansa na przetrwanie kryzysu
    Jeśli Twój związek przeżywa kryzys, jednak nie chcesz definitywnie kończyć swojego małżeństwa, separacja wydaje się idealnym rozwiązaniem. Separacja małżonków pozwala bowiem parom przemyśleć ich dotychczasowe życie i uporządkować swoje sprawy. Daje im czas na refleksję, znalezienie źródeł problemów małżeńskich oraz możliwych sposobów ich rozwiązania. Separacja jest dla nich także szansą odpoczynku od siebie nawzajem, jeśli w danej chwili właśnie tego potrzebują. Mimo że separacja małżonków oznacza tymczasowe rozstanie, stanowi próbę rozwiązania wszelkich małżeńskich problemów i jest dowodem na to, że para chce walczyć o swój związek zamiast od razu definitywnie go zakończyć.
  • Adaptacja do nowej sytuacji
    Nie można wykluczyć, że mimo wytężonej pracy i usilnych prób ratowania związku, separacja małżonków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i małżeństwo zakończy się rozwodem. W takiej sytuacji separacja małżonków pozwala parze upewnić się w przekonaniu, że dalsze szczęśliwe życie z dotychczasowym partnerem nie jest możliwe i ewentualna decyzja o rozwodzie jest słuszna. Dodatkowo, jeśli Ty i Twój partner jesteście przekonani, że chcecie się rozstać, separacja może być dla Was dobrym rozwiązaniem, gdyż pomoże Wam i Waszym dzieciom przystosować się do nowej sytuacji rodzinnej. Dla dzieci separacja jest rozwiązaniem znacznie mniej bolesnym i radykalnym niż rozwód, może to być dla nich czas, który będą mogły poświęcić na zrozumienie tego, co czeka je w przyszłości. Także Wy zyskacie nieco więcej czasu na stopniowe ułożenie sobie życia na nowo bez dodatkowej ogromnej dawki stresu związanej z rozwodem.
  • Odwlekanie rozwodu
    Z drugiej strony, niektóre małżeństwa traktują separację jako okres przejściowy do tego, co już postanowione, czyli rozwodu. Decydują się jednak na separację z kilku powodów. Po pierwsze, postępowanie sądowe w sprawie separacji małżonków jest mniej kosztowne, a także znacznie krótsze niż postępowanie rozwodowe. Co więcej, dużo łatwiej jest uzyskać separację, szczególnie w sytuacji, gdy para posiada małoletnie dzieci. Nie bez znaczenia jest również to, że separacja małżonków może być w pewnych, na przykad konserwatywnych, środowiskach bardziej akceptowana społecznie niż rozwód. Jeśli więc zależy Ci na szybkim rozstaniu z partnerem w świetle prawa, a jednocześnie nie planujesz w najbliższej przyszłości ponownie wstępować w związek małżeński, zastanów się nad wystąpieniem o separację. Należy jednak pamiętać, że rozwód będzie konieczny, jeśli kiedykolwiek zmienisz zdanie i zechcesz ponownie wziąć ślub.