Serduszka okazałe: hodowla i pielęgnacja

Serduszka okazałe należą do wdzięcznych roślin ozdobnych: za odrobinę pracy i minimum starań odpłacą się pięknymi kwiatami i liśćmi.

Serduszka okazałe pochodzą z Chin i Japonii. W Europie roślina ta uprawiana jest od XIX w. Doskonale nadaje się do ogrodów w stylu angielskim i wiejskim, gdyż jej pokrój jest daleki od uładzonego. Ma natomiast bardzo wiele romantycznego wdzięku. Kwitnie pod koniec kwietnia i w maju, a w uprawie przyspieszonej nawet w marcu. Serduszka są cenioną rośliną rabatową. Należy jednak pamiętać, że podczas kwitnienia zajmują dużo miejsca, a po kwitnieniu więdną. Dlatego należy je sadzić w pobliżu roślin, które kwitną wcześniej lub później. Można je hodować również na kwiaty cięte.

Morfologia
Serduszka okazałe to mrozoodporna bylina, rosnąca w postaci kępy o wysokości 60-90 cm. Kwiaty mają kolor od białego do różowego i układają się w jednostronne grona lub kłosy. Zgodnie z nazwą mają one kształt serc ze spływającą "łzą". Niezwykle dekoracyjne są też liście: pierzaste i głęboko powycinane. Po przekwitnieniu nadziemna część rośliny zanika. Możemy spotkać się również z innymi nazwami serduszek okazałych. Są to: ładniczka okazała, serce Jasia, biskupie serce czy serce Polaka. Bywają też nazywane krzewami miłości.

Wymagania
Serduszka okazałe nie mają zbyt wielkich wymagań. Najlepiej rosną w stanowiskach cienistych lub półcienistych. Wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą więdnąć. Gleba powinna być żyzna, najlepiej próchnicza, o dość dobrej przepuszczalności. Podłoże musi być wilgotne, ale nie mokre. Nie można też dopuścić do jego wysuszenia. Roślina ta potrzebuje dużo substancji odżywczych, dlatego wskazane jest nawożenie podłoża przez cały sezon. Jeżeli pojawiają się drobniejsze kwiaty, świadczy to o niedożywieniu serduszek.

Rozmnażanie
Rozmnażanie przez podział jest zalecaną metodą w przypadku serduszek. Należy robić to w sierpniu i sadzić rośliny co 50 cm. Wymaga to jednak dużej wiedzy o pokroju rośliny, a także przynajmniej małej szklarni, najlepiej z możliwością zamgławiania. Na sadzonki wybiera się wiosenne pędy odziomkowe. Wysadza się je do pojemników wypełnionych mieszanką ziemi kompostowej i torfu. Kiedy korzenie zaczną przerastać doniczkę, wysadzamy rośliny do gruntu. Można również spróbować hodowli z nasion, choć jest to rzadziej stosowane. Serduszka okazałe wiążą mnóstwo nasion. Można je siać jesienią na rozsadnik. Okres chłodu jest niezbędny do rozpoczęcia wegetacji. Młode rośliny wschodzą wiosną.