Sertralina - zastosowanie, działanie i skutki uboczne

Sertralina to lek antydepresyjny, stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Jak każdy lek antydepresyjny posiada jednak skutki uboczne.

Sertralina to organiczny związek chemiczny zaliczany do inhibitorów selektywnego zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Jest to lek nowej generacji z grupy antydepresantów, działający podobnie jak leki trójpierścieniowe. Określenie „selektywny inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny” oznacza, że hamuje on wychwyt serotoniny w mózgu, a jednocześnie nie działa na inne substancje takie jak acetocholina, noradrenalina, histamina czy dopamina. W związku z tym jego zażywanie wiąże się z mniejszą ilością skutków ubocznych niż zażywanie leków trójpierścieniowych.

Stosowanie i działanie
Sertralina ma zastosowanie głównie w leczeniu tak zwanej dużej depresji oraz różnego typu zaburzeń lękowych. Wskazana jest w leczeniu między innymi agorafobii, fobii społecznej czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Środek ten jest tolerowany zarówno przed dzieci, młodzież, jak i osoby starsze, co znaczy, że nie ma znacznych ograniczeń wiekowych co do jego stosowania. W skrajnych przypadkach może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży i karmiące, jednak taka decyzja zawsze musi być uzgodniona z lekarzem. Wyjątkowość tego leku polega na tym, iż w przeciwieństwie do innych leków przeciwdepresyjnych nie wpływa on znacznie na poziom prolaktyny w organizmie, a więc nie powoduje zaburzeń gospodarki hormonalnej. Systematyczne przyjmowanie sertraliny powoduje poprawę nastroju w depresji i zmniejsza lęki. Aby uzyskać efekty musi być zażywana zgodnie z dawkami zaleconymi przez lekarza przez przynajmniej miesiąc. Stosowana jest czasem także po wyjściu pacjenta z depresji, w celu zapobiegnięcia nawrotom choroby. Przyjmowana w większych dawkach może powodować także podniesienie poziomu dopaminy we krwi, a ta - jak powszechnie wiadomo - nazywana jest hormonem szczęścia, gdyż wiąże się z dobrym nastrojem i wzrostem zadowolenia.

Skutki uboczne
Lekarze psychiatrzy są przekonani, że sertralina to lek bezpieczniejszy niż inne, stosowane dotychczas. Nie uzależnia, mimo to niewskazane jest nagłe zaprzestanie przyjmowania leku, gdyż może to wywołać niepożądane objawy (na przykład: zawroty głowy, bezsenność, nudności, bóle głowy, drażliwość, kołatanie serca). Objawy odstawienia utrzymują się zazwyczaj przez około 2 tygodnie. Lek nie obniża sprawności psychomotorycznej. Należy jednak pamiętać o tym, aby skonsultować z lekarzem możliwość prowadzenia pojazdów, gdyż w interakcji z innymi lekami może on wywołać działania niepożądane. W okresie jego przyjmowania nie można spożywać alkoholu. Pacjenci stosujący sertralinę najczęściej skarżą się na zwiększenie apetytu, a co za tym idzie zwiększenie masy ciała (nawet kilka kilogramów w ciągu tygodnia). U części występuje jednak reakcja odwrotna - nadmierna utrata wagi. Do innych częstych objawów należy bezsenność, ale może również występować nadmierna senność, także w ciągu dnia. Spotykane jest obniżenie popędu płciowego, u mężczyzn mogą wystąpić problemy ze wzwodem lub wytryskiem, u kobiet zaburzenia miesiączkowania. Typowe jest także nienasilone pobudzenie, nudności, kołatanie serca.